Archive for Kasım 28, 2011

İsrail, Rumlar ve Yunanlar ile memorandum imzalayacak!

İsrail Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Dani Agialon’un Atina’da Yunan mevkidaşı Dimitris Dollis’le temaslarından; İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın aralarında karşılıklı anlayış memorandumu oluşturdukları ve memorandumun yakın zamanda imzalanacağının ortaya çıktığını yazan Rum Fileleftheros gazetesi, bunun; Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki planlarına cevap niteliğinde olduğu yorumunu yaptı.

Gazeteye göre enerji alanını ve su kaynaklarının yönetimi konularını kapsayacak memorandumun 2012 başlarında imzalanması bekleniyor. Adı geçen üç ülkenin aralarındaki işbirliğini derinleştirmeleri anlamı taşıdığı belirtilen bu gelişmenin yalnız Doğu Akdeniz’de hidrokarbon aramalarıyla değil genel olarak stratejik çıkarlarla alakalı olduğu ve Türkiye’ye cevap niteliği taşıdığı belirtiliyor.

>>>Tüm Haber><<

Kaynak: HABERKIBRIS, 28/11/2011.

Elektrik Faturasında Yok Yok!

Kaçak elektrik bedelinin dürüst tüketiciye ödettirildiğinin ortaya çıkmasından sonra bu kez de sayaçlardan okuma bedeli alındığı anlaşıldı. Üstelik bedel daireye göre değişiyor. Enerji Bakanı soru önergesine verdiği cevapta “Sayaç okuma bedeli kullanılan enerji miktarına göre hesaplanıyor” dedi.

Elektrikteki kayıp kaçak bedelinin dürüst tüketicinin sırtına yüklendiğinin anlaşılmasından sonra bu kez de elektrik faturalarında sayaç okuma bedeli adı altında bir bedel alındığı ortaya çıktı. Kahramanmaraş Tüketici Hakem Heyeti’nin kayıp kaçak bedelinin tüketiciye yüklenemeyeceği kararı ile elektrik faturaları mercek altına alındı. Bugün’ün haberine göre Enerji Bakanı Taner Yıldız, milletvekillerinin soru önergelerine kaçak elektrik ve elektrik faturalarındaki bedellerle ilgili cevaplar verdi. 2 MİLYAR TL KAÇAK ELEKTRİK CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker’in soru önergesine verdiği cevapta Yıldız, 2003’ten bu yana yapılan denetimlerde 1 milyon 700 bin abonenin kaçak elektrik kullandığının tespit edildiğini bunun bedelinin ise 2 milyar TL olduğunu açıkladı. Yıldız, 523 bin abone hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı. Yıldız, 2002’de yüzde 21 civarında olankayıp kaçak oranının 2009 sonunda yüzde 15.6’ya düşürüldüğünü açıkladı.

KAÇAK BEDELİ 2011’DE KONULDU

Enerji Bakanı Yıldız, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın soru önergesine verdiği cevapta ise 2006-2010 döneminde kayıp kaçak oranlarının her bir şirket için ayrı belirlendiğine dikkat çekti. Yıldız, 2011’den itibaren maliyet kalemlerini ayrıştırılması ile kayıp kaçak bedelinin faturalarda gözükmeye başladığını açıkladı.

SAYAÇ OKUMA BEDELİ DE VAR

Elektrik faturalarında sayaç okuma bedeli adı altında bir bedel alındığı da ortaya çıktı.MHP’li Alim Işık, “Dağıtım şirketleri elektriği hem satıyor hem de okuma parası alıyor. Üstelik aynı binadaki ayrı evden farklı tutarlar tahsil ediliyor” dedi. Enerji Bakanı Yıldız, sayaç okuma bedelinin kullanılan enerji miktarı dikkate alınarak hesaplandığını açıkladı. Yıldız “Sayaç okuma bedelinin abone başına belirlenmesine ilişkin çalışmalar devam etmektedir” dedi.

ELEKTİRK FATURASINDA YOK YOK

Enerji Bakanı Taner Yıldız, CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören’in soru önergesine verdiği cevapta ise elektrik faturalarının tüm detaylarını açıkladı. Yıldız’ın verdiği bilgiye göre elektrik faturalarında kayıp kaçak bedelinin yanı sıra dağıtım bedeli, sayaç okuma dışındaki perakende hizmet satış bedeli, sayaç okumaya ilişkin perakende satış hizmeti bedeli ve iletim bedeli tahsil ediliyor. Yıldız, elektrik faturalarından TRT için yüzde 2 oranında pay tahsil edildiğini açıklarken, yüzde 1 oranında elektrik enerjisi fonu ile belediye tüketim vergisi bulunduğunu da açıkladı.

Kaynak: Milliyet / Ekonomi / 21.11.2011

Mavi Tünel’de sona yaklaşıldı!

Orman ve Su İşleri BakanıVeysel Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, “KonyaOvaları Projesi” (KOP) kapsamında uzunluğu 17 bin 34 metre olacak Mavi Tünel’in 25 Kasım itibariyle 16 bin 289 metresinin tamamlandığını, geriye 745 metre tünel inşaatı kaldığını belirterek, ”Yüzyılın rüyası Mavi Tünel’de sona gelindi. Mavi Tüneli tamamlayarak, Konyamızın 100 yıllık rüyasını gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı. Mavi Tünel Projesi’nin sözleşmesinde iş bitim tarihinin 3 Kasım 2012 olarak belirlendiğini bildiren Eroğlu, ancak Konya’nın içme kullanma suyunun aciliyeti ve mevcut sulama sahalarının eksik su ihtiyacının bir an önce giderilmesi amacıyla projenin bitiş tarihini öne çekerek, ilk etapta 180 milyon metreküp suyu Konya Ovası’na vermeyi planladıklarını ifade etti.

Kaynak: MİLLİYET, 25/11/2011.

Sera gazı oranı ent üst seviyeye ulaştı!

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) henüz yayımlamadığı tahmini verilere göre, atmosfere salınan sera gazlarının oranı, geçen yıl tarihin en üst seviyesine ulaştı.

http://www.iletisimhaberajansi.com/haber_resimleri/sera_gazi_orani_ent_ust_seviyeye_ulasti_1458_510_310.jpg

Bilim insanları küresel ısınmanın tehlikeli sonuçlara yol açmasını önlemek için sıcaklık ortalamalarının iki dereceden fazla artmaması gerektiğini söylüyor. Ancak, IEA Başekonomisti Fatih Birol, “atmosferdeki 2 derecelik sıcaklık artışını önlemenin bir hayale dönüştüğünü” söyledi.

IEA’nın verileri, son 80 yılın en büyük ekonomik krizinin sanıldığının aksine zehirli gazların atmosfere salınması konusunda çok az etki gösterdiğini ortaya koydu. Ekonomik krizin en çok hissedildiği 2008-2009 döneminde, yıllık karbon salınım miktarı sadece 0.3 gigaton azalarak, 29.3 Gt’den, 29.0 Gt’ye düştü.

IEA, başta fosil yakıtlardan kaynaklanmak üzere, 2010’da atmosfere 30.6 gigaton karbondioksit karıştığını tahmin ediyor. Bu rakam, 2009’a kıyasla karbondioksit salınım miktarında 1.6 gigaton artış olduğu anlamına geliyor.

Birol, “Bunlar gördüğümüz en kötü rakamlar… Sıcaklık artışını 2 derecenin altında tutmak çok zor olacak. Rakamlar, geleceğin iyice karanlık olduğunu gösteriyor” dedi.

DURUM GİDEREK VAHİMLEŞİYOR’

London School of Economics’ten Lord Stern ise mevcut durumun devam etmesi halinde, sonuçların çok vahim olacağını belirtti. 2006 yılında Hazine Bakanlığı adına bir iklim değişikliği raporu hazırlayan Stern, “Rakamlar, 2100 yılı itibariyle ortalama küresel sıcaklığın 4 derece artma ihtimalinin yüzde 50 olduğunu gösteriyor” dedi.

Stern, “Bu tür bir gelişme dünya çapında yüz milyonlarca insanın geçimini olumsuz etkileyecek, bu da büyük göçlere ve çatışmalara yol açacak” ifadesini kullandı. Birol, yaklaşan tehlikenin önlenmesi için “hükümetlerin derhal harekete geçmesi gerektiği” uyarısını yaptı.

IEA hesaplamalarına göre, dünya küresel ısınmanın çok ağır etkilerinden kurtulmak istiyorsa, 2020 itibariyle enerji bağlantılı karbon salınım miktarı yılda 32 gigatonu geçmemeli.

Kaynak: HÜRRİYET

Türk Telekom Güneş’le Besleniyor!

haber_resimleri/turk_telekom_gunesi_gordu_15_510_310.jpgTürk Telekom 47 ilde bulunan 700 santraldeki güneş enerjisi panellerine 2011 yılı içinde 500 tane daha ekleyerek güneş enerjisi ile çalışan santral sayısını 1200′e çıkarıyor. Yenilenebilir enerji kaynakları kullanımını giderek artıran Türk Telekom, 2011 yılında kuracağı 500 yeni lokasyonla birlikte yaklaşık 400 ailenin yıllık elektrik kullanımı kadar elektriği güneş enerjisinden üretecek.

Güneş enerjisi panellerini ilk kez 1992 yılında kullanmaya başlayan Türk Telekom, bu yıl kuracağı 500 güneş santralini kullanmaya başlayınca yılda 864.000 Kwh elektriği güneş enerjisinden üretecek. Bu rakam 400 ailenin yıllık tüketimine karşılık geliyor.

Yaşanabilir bir dünya için sürdürülebilir enerji kaynaklarının kullanımına güneş enerjisi santralleri ile başarılı bir örnek verdiklerini belirten Türk Telekom Operasyon Başkan Vekili Memet Atalay şunları söyledi: “Karbon salınımımızı düşürme hedefiyle iş süreçlerimizi kademeli olarak daha az enerji kullanmak veya yenilebilir doğal enerji kaynaklarından faydalanmak üzere revize ediyoruz. Güneş enerjisi panelleri kullanımı da bu yöndeki uygulamalarımızın en çarpıcı örneklerinden biri. Paneller sayesinde sistemlerimizdeki faaliyetlerimiz giderek daha verimli hale geliyor. Önümüzdeki dönemde santrallerimizin sayısını daha da artırırken, ülkemizde yenilenebilir kaynakların kullanımı konusunda örneklerin çoğalmasını bekliyoruz.”

Gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakma hedefiyle iş süreçlerinde ve ofislerinde sürdürülebilir uygulamalar kullanan Türk Telekom, duyarlı müşterileri için de çevreye zarar vermeyen ürün ve hizmet seçenekleri sunuyor. Türk Telekom, uçuş ve zaman tasarrufu sağlayan ve aynı odadaymış gibi görüntülü görüşme olanağı sunan telepresence ya da müşteri taleplerini akıllı telefonlar (PDA) ile takip ederek zaman ve kağıt tasarrufu sağlayan uygulamalarla iş süreçlerini yeniden yapılandırıyor. Türk Telekom en son olarak yapısındaki delikler sayesinde yüzde 25 oranında mürekkep tasarrufu sağlayan Ecofont sistemini  tüm çalışanlarının kullanımına açarak, sürdürülebilir bir uygulamayı daha hayata geçirdi. Türk Telekom ayrıca e-fatura ya da çevre dostu telefonlar gibi ürünlerle çevreye duyarlı müşterilerine alternatif sunarken sektörde e-sürdürülebilirlikle ilgili konuları organize eden ve kar amacı gütmeyen uluslararası bir kuruluş olan GeSI çatısı altında da çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak: ENERJIHABER, 11 Kasım 2011.

Akdeniz’de petrol ve doğalgaz için işbirliği!

Rum-İsrail ittifakının Noble Enerji ile başlattığı Akdeniz petrol hamlesinin ardından dün milli petrol şirketi Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarihi bir anlaşmaya imza attı. TPAO ile Royal Dutch Shell arasında Akdeniz Körfezi derin deniz ve Güneydoğu petrol aramalarına ilişkin dev bir işbirliği yapıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “İki taraf için bu kadar kazançlı anlaşma görmedim” ifadesini kullanırken Shell CEO’su Malcom Brinded, Türkiye ekonomisinin müthiş dinamizminden etkilendiklerini söyledi.

“KAZAN KAZAN”
Anlaşma kapsamında Akdeniz’de yapılacak tüm sondaj masraflarını Shell ödeyecek. Üretilecek petrol ilk etapta yüzde 50-50, ardından üretim artışı durumunda TPAO lehine artacak oranda paylaşılacak. Shell TPAO’ya bugüne kadar Antalya Körfezi için yapılan yaklaşık 20 milyon dolarlık sismik çalışma bedelini ve 10 milyon dolarlık imza ikramiyesini ödeyecek. Bakan Taner Yıldız, Akdeniz’de Shell gibi bir firma ile ortaklığın ayrı bir önemi olduğunu belirterek, “TPAO Akdeniz’in en önemli oyuncusu oldu” dedi. Petrol ve doğalgaz aramaları konusunda önemli şirketlerle imza atmaya devam edeceklerini kaydeden Taner Yıldız, Akdeniz’de önemli bulgulara rastlanmasını ümit ettiğini belirtti.

‘DİNAMİZMDEN ETKİLENDİM’
Shell CEO’su Malcom Brinded, Türkiye ekonomisinin müthiş dinamizminden etkilendiklerini belirterek, “Önümüzdeki yıllarda da burada olacağız. Ekonomik büyümeniz dünyadaki diğer ülkeleri imrendirecek şekilde gerçekleşiyor. Biz Türkiye’nin büyüyen enerji açığını kapatmada rol aldığımız için çok mutluyuz” diye konuştu.

RUMLARA KARŞI ATAK
Rumların Noble ile başlattığı sondaj çalışmalarına Türkiye Shell anlaşması ile yanıt verdi. 10 ülkede derin deniz aramacılığı yapan Shell’in sondaj yapacağı bölgede, deniz derinliği 2.500 metreyi aşıyor.

‘İskenderun ile 8 şirket ilgileniyor’
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, dünya enerji devlerinin Mersin İskenderun Bölgesi ile ilgilendiklerini söyledi. Uysal, Shell ile imzalanan anlaşmanın büyük önem taşıdığını belirterek şu bilgileri verdi: “Bu ruhsat ile aralarında Exxon, Chevron, Total, Petrobras, Statoil, RWE’nin abulunduğu sekiz şirket ilgileniyordu. Ancak Shell ile anlaştık. Şimdi Mersin İskenderun Bölgesi’ndeki çalışmalarımızı yapacağız. Bu şirketler Mersin-İskenderun ruhsat ile de ilgilendiğini bize iletti. Aralıkta İskenderun Bölgesi için data roomu açacağız. Gelecek yıl nisan ya da mayısta bu alana ilişkin anlaşmayı imzalamayı hedefliyoruz.”

RUM SONDAJI MEŞRU DEĞİL
Yıldız, İsrail – Rum ittifakının uluslararası hukuku netleşmemiş bir bölgede, hukuka aykırı biçimde yaptığı sondaj çalışmaların yasal olmadığını hatırlattı. Yıldız 9 Türk vatandaşını katleden İsraille ortak enerji projesi yapamayacaklarını söyledi.

SÜRMENE’DE SON VİRAJ
Karadeniz’de arama çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini, Sürmene-1 kuyusunda 5 bin 500 metreye inildiğini aktaran Yıldız, “Bu pahalı bir faaliyet ama bundan aldığımız sonuçlar var, alamadığımız sonuçlar var. Her evet ve hayırın önemli olduğunu biliyoruz” dedi.

İLK SONDAJ 2014′TE
Anlaşma kapsamında 2 yıl boyunca yoğun sismik çalışmalara devam edilecek. Ardından veriler ışığında ilk sondaja 2014′te başlanacak.
Verilerin ardından 3 yıl sürecek sondaj aşamasına geçilecek.
Sismik çalışmalar sırasında operasyonun operatörlüğünü TPAO üstlenirken, belirlenen alanlarda sondajnı Shell yürütecek. Petrol bulunması durumunda ise operasyonun komutası tekrar milli petrol şirketi TPAO’ya geçecek.
Petrol bulunması durumunda ilk etapta yüzde 50-50 paylaştırılacak. Üretimin artması durumunda TPAO’nun payı belli oranlarda kademeli olarak yükselecek.

YENİ İHALELER AÇILIYOR
TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal, TPAO olarak Akdeniz’de hiçbir şirketle ortaklık yapmayacakmış gibi çalıştıkları ve şu an CCGVeritas’a ait sismik geminin bölgede olduğunu söyledi. Uysal, Mersin ve İskenderun Körfezleri içinde ihaleye çıkacaklarını belirterek, “Shell ve tüm şirketleri ortaklığa bekliyoruz” diye konuştu.

İLGİNÇ İDDİA
SİMERİNİ gazetesi, Rum yönetiminin Münhasır Ekonomik Bölge’deki doğalgazdan yararlanma konusunda İsrail’i beklemeye alıp, zaman içerisinde Ankara’yla işbirliği için Türkiye’ye göz kırptığını yazdı.

Kaynak: SABAH, 24/11/2011.

Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu için TPAO ve SHELL anlaştı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile İngiliz enerji şirketi Shell arasında Antalya Açık Deniz/Güneydoğu Anadolu Bölgesi alanlarını kapsayan, arama, üretim paylaşım anlaşmaları imzalandı.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile İngiliz enerji şirketi Shell arasında Antalya Açık Deniz/Güneydoğu Anadolu Bölgesi alanlarını kapsayan, arama, üretim paylaşım anlaşmaları imzalandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın şahitliğinde gerçekleşen iki anlaşmaya TPAO adına Genel Müdür Mehmet Uysal, Shell adına da Royal Dutch Shell Uuluslararası Arama ve Üretim Başkanı Malcolm Brinded imza koydu.

TPAO ve SHELL bugün masaya oturuyor!

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve İngiliz enerji devi Shell, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde petrol ve doğalgaz aranması konusunda işbirliği için bugün masaya oturacak.