Archive for Haziran 30, 2012

Doğal Gaz ithalatı patladı! 43 Milyar m3

Soğuk geçen kış ve ekonomik büyüme Türkiye’ye 2011 yılında doğalgaz tüketim rekoru kırdırdı. 2011 yılında şirketler toplamda 43 milyar metreküp gaz ithal ederken EPDK faaliyet raporunda kalem kalem ithalat rakamları yer aldı. BOTAŞ 39 milyar ile kontratların çok üstünde ithalat gerçekleştirirken Egegazın 895 milyon metreküp LNG ithalatı dikkat çekti.

Kaynak: Enerji Port http://www.enerjiport.com/2012/06/30/gaz-ithalati-patladi/

GDO’lu Ürünler Artıyor !

“Markanıza GDO Bulaştırmayın Yemezler ! “

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu’nun (TGDF), 29 adet gıda amaçlı GDO’nun ithalatı için Biyogüvenlik Kurulu’na başvurduğunu öğrendim.Uzmanlar  başvurunun kabul edilmesi durumunda, GDO’lu gıdaların soframıza kadar geleceğini ileri sürüyor.

Bu nedenle 29 adet gıda amaçlı GDO’nun ithalatı için TGDF’nin yaptığı başvurunun geri çekilmesini sağlamak için bir kapmanya başlatıldı.

Büyük gıda  şirketlerinin  ürünlerinde hiçbir zaman GDO kullanılmayacağını kamuoyuna açıklaması isteniyor.

Gıda sektörünün liderlerinin sektöre karşı güvensizlik yaratacak bu girişimi mutlaka engellemesi isteniyor.

Solganları ise

“Markanıza GDO Bulaştırmayın Yemezler ! “

Kaynak: Green peace http://www.greenpeace.org/turkey/tr/harekete-gec/gdo/

 

İRAN DOĞALGAZI 524 DOLAR’a ÇIKTI

Dünyada doğalgaz fiyatları son yılların en düşük seviyesine inerken İran, Türkiye’ye sattığı doğalgaza zam yaptı. Türkiye, bu ülkeden aldığı bin metreküp gaza 524 dolar ödüyor. Anlaşma gereği gaz fiyatı 1 Temmuz’da yeniden belirlenecek. Uzmanlar, makul indirim için mutlaka fiyat formülü dışında ciddi pazarlığın şart olduğuna vurgu yapıyor.

Enerji Bakanlığı’nın ‘İran gazı pahalı’ eleştirileri haklı çıktı. Bakanlık kaynaklarından Zaman’a ulaşan bilgilere göre kamu şirketi BOTAŞ’ın, İran’dan aldığı bin metreküp doğalgaz için ödediği para 524 dolara çıktı. Ham petrol fiyatlarının düştüğü bir dönemde İran’ın indirime yanaşmaması, Türkiye’ye pahalı gaz tükettiriyor. Uzmanlar, iki ülke arasında yapılan anlaşmada fiyatların anormal iniş-çıkış durumlarında yeniden müzakere edilmesine vurgu yaparak, “İran’ın buna yanaşmaması kabul edilemez. Tahkim’de Türkiye’nin eli güçleniyor.” değerlendirmesi yaptı. İkili anlaşmalar gereği doğalgaz fiyatı 1 Temmuz’da yeniden belirlenecek. İran, Rusya’dan sonra ikinci en fazla gaz ithal edilen ülke konumunda bulunuyor.

Türkiye, doğalgazı İran, Azerbaycan ve Rusya’dan boru hattı ile; Cezayir ve Nijerya’dan ise sıvılaştırılmış (LNG) şekilde alıyor. Ani tüketim artışlarında ise şirket, spot piyasadan LNG alıyor. Son aylarda petrol fiyatlarında yaşanan düşüşler doğalgaz fiyatlarında da indirimi gündeme taşıdı. Türkiye, ikili müzakerelerle Rusya’dan indirim alırken İran indirime yanaşmadı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, son olarak indirime yanaşmayan İran’la ilgili Uluslararası Tahkim sürecinin başladığı açıklaması yaptı. Türkiye, geçen yıl ithal ettiği bin metreküp doğalgaz için (ortalama) İran’a 423, Rusya’ya 418 ve Azerbaycan’a 282 dolar ödedi. Rusya indirimi, gaz fiyatlarında önemli düşüş sağladı.

Doğalgaz tüketimi artıyor. Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) verilerine göre 2012′nin ilk 4 aylık döneminde 16 milyar metreküp doğalgaz satışı gerçekleştirildi. Geçen yılın aynı döneminde ise tüketim 14,7 milyar metreküp oldu. Artış 2011′e göre 1,7 milyar metreküpe çıktı. Türkiye toplam doğalgaz tüketimi ise 2011′de bir önceki yıla göre yüzde 13,19 artışla 44,1 milyar metreküpe çıktı. Tüketim, BOTAŞ’ın yanı sıra Enerco, Bosphorus Gaz, Ege Gaz, Avrasya Gaz, Shell Enerji ve spot piyasadan LNG ithalatı ile karşılandı.

Doğalgaz fiyatları basit anlatımla -anlaşmaya göre küçük farklılıklar olabilir- üçer aylık dönemler halinde belirleniyor. BOTAŞ kaynaklarından alınan bilgiye göre fiyatın hesaplandığı dönemlerde 6 ve 9 aylık petrol ve petrol ürünleri fiyat ortalaması baz alınarak birim fiyat hesaplanıyor. Fiyat formülünde; doğalgazın güncel alım fiyatı, doğalgaz anlaşmasının sağlandığı dönemdeki alım fiyatı (baz fiyat), formülde kullanılan ürünlerin geçmiş 6-9 aylık ortalamaları ve formülde kullanılan ürünlerin anlaşma sağlandığı dönemdeki sabit fiyatlar yer alıyor. Buna göre gaz fiyatları her yıl 1 Ocak, 1 Nisan, 1 Temmuz 1 Ekim’de yeniden belirleniyor. Fiyatta ham petrol etkili olsa da dövizdeki artış da iç pazar fiyatlarına önemli bir etken olarak gösteriliyor.

Kaynak:  http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1309700&title=fiyatlar-dusuyor-iran-dogalgazi-524-dolara-cikti

Lisanssız elektrik üretiminin esasları belirlendi

Lisanssız olarak kendi elektriğini üretip, fazlasını da piyasaya satmak isteyenler dağıtım şirketleriyle “bağlantı ve dağıtım” sistem kullanım anlaşmaları imzalayacaklar.

Lisanssız olarak kendi elektriğini üretip, fazlasını da piyasaya satmak isteyenler dağıtım şirketleriyle “Bağlantı ve Dağıtım” sistem kullanım anlaşmaları imzalayacaklar.

Türkiye çapında lisanssız olarak kendi elektriğini üretip, fazlasını da piyasaya satmak için tesis kurmak isteyenler için sisteme nasıl bağlanacaklarına dair usul ve esaslar belirlendi. Böylece EPDK, lisanssız elektrik üretimine ilişkin tüm mevzuatı tamamlamış oldu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), konuyla ilgili 6 Haziran 2012 tarihli Kurul toplantısında aldığı, Lisanssız Elektrik Üreticileri İçin Dağıtım Sistemine Bağlantı Anlaşması ile Lisanssız Elektrik Üreticileri İçin Dağıtım Sistem Kullanım Anlaşması’nın kabul edilmesine ilişkin kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik kapsamında elektrik üretim tesisi kuran gerçek ve tüzel kişiler ile dağıtım şirketleri arasında bağlantı anlaşması imzalanacak. Üretici, bağlantı noktasına anlaşma gücünün üzerinde elektrik veremeyecek. Üreticinin anlaşma gücünü ihlal etmesi durumunda dağıtım şirketi ihlalin giderilmesi için bildirimde bulunarak 15 günlük ihlali giderme süresi verecek ve ilgili yaptırımı uygulayacak.

Dağıtım şirketi, üreticinin anlaşma gücü üzerinde elektrik enerjisi vermesini önlemek amacıyla otomatik enerji kesme sistemleri tesis edebilecek. Dağıtım şirketinin EPDK tarafından onaylı tarifesindeki yönteme göre hesaplanan bağlantı bedeli üretici tarafından dağıtım şirketine ödenecek.

EPDK’nın geçen yıl yürürlüğe giren Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmeliği ile kurulu gücü azami 500 kilovat enerji (kWe) olan yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesislerinde üretim yapacak gerçek ve tüzel kişiler lisans alma ve şirket kurma yükümlülüğünden muaf tutulmuştu.

Kaynak: Dünya Gazetesi / Sektörler / 27.06.2012

Türkiye’nin “Bor”la işleyen ilk yerli otomobili

Sodyum Borhidrür Yakıt Pilli Araç projesi 2009 yılı aralık ayında Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) desteğiyle TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde (MAM) başladı. Proje kapsamında araç üzerine entegre borhidrürden hidrojen üreten sistem geliştirildi. Tamamen yerli yapım olarak gerçekleştirilen araç içerisinde 20 HP gücünde elektrik motoru bulunuyor. Proje için özel olarak yaptırılan tamamen yerli motor ile aracın maksimum hızı 80 km/saat ve menzili 100 km olarak ölçüldü. Araç 1 kilogram borhidrür ile 35 kilometre yol gidebiliyor. Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) verilerine göre, dünya rezervinin yüzde 70′inden fazlasına sahip olan Türkiye’de yaklaşık 900 milyon ton bor rezervi tespit edildi.

Not. 1 kg. Borhidrür (NaBH4) sağladığı enerji bakımından 2 kg benzine eşdeğer görünüyor..  Bu kaba hesaba göre Türkiye’nin Bor rezervi, verilen rakamlar doğruysa, 1,8 milyar ton petrol eşdeğeri demektir. (parasal karşılığı yaklaşık 2 trilyon dolar !  dolayısıyla bir kaç yüz milyon dolara satılarak elden çıkarılmaması gereken stratejik bir kaynak ..)

20 milyon otomobil için  (aylık bin km.den) 100 yıl yetecek yakıt demektir… tabii bütün araba teknolojisinin sil baştan yeniden tasarımı gerekiyor..

Kore ve İspanya Şirketleri Türkiye’de Enerji Yatırımı Yapacak

İki enerji devi gözünü Türkiye’ye dikti. Dünyanın en büyük LPG şirketi Koreli SK ile  dünyanın 3. büyük  rüzgar enerjisi şirketi İspanyol ESP, Türkiye pazarına girmek için EPDK’nın kapısını çaldı. SK yöneticileri, ‘Bu  pazara girmek istiyoruz’ derken, EDP, ‘İspanya çıkmazda. Biz de hedef ülke olarak Türkiye’yi seçtik.  Türkiye’ye yatırım yapmanın tam zamanı’ dedi

Dünyanın iki önemli enerji şirketi, rotasını Türkiye’ye çevirdi. Koreli LPG şirketi SK ile İspanyol rüzgar enerjisi şirketi EDP yöneticileri, EPDK Başkanı Hasan Köktaş’ı ziyaret ederek, Türkiye’ye yönelik yatırım planlarını aktardı. Dünyanın en büyük LPG şirketi olan Koreli SK,   Güney Kore’nin Hyundai  ve Samsung’dan sonraki en büyük şirketi. 100 milyar dolarlık cirosu bulunan şirket, Başbakanlık’a bağlı Yatırım Danışma Ajansı öncülüğünde Türkiye’yi incelemeye aldı. Şirketin CEO’su Heon Jung ve Uluslararası İş Geliştirme Birim Başkanı Joe Hool Lee, EPDK Başkanı Hasan Köktaş’ı ziyaret ederek, Türkiye pazarının önemine dikkat çekti. ‘Türkiye’de LPG pazarında aktif pozisyon almak istiyoruz’ diyen şirket yöneticileri, Köktaş’tan, LPG sektörünün geleceği konusunda brifing aldı. Türkiye pazarıyla  ilgilendiklerini belirten yöneticiler, ‘Mutlaka bu pazara girmek istiyoruz’ dediler.   Koreli şirket, birleşme, satın alma ya da yatırım yoluyla Türkiye’ye gireceğini kaydederken, ‘Türkiye’de LPG tüketimindeki artış bizi bu alana girmeye itiyor’ mesajı verdi.

Dünyanın 3′üncü büyüğü

Dünyanın üçüncü büyük rüzgar şirketi olan İspanyol EDP, EPDK Başkanı Köktaş’ı ziyaret ederek, Türkiye’deki yatırım imkanları konusunda bilgi aldı. 7 bin 500 mw kurulu gücü bulunan şirketin 17 milyar kwh’lik elektrik üretimi bulunuyor. Amerika’nın rüzgar üretiminde birinci konumda bulunan şirketin Avrupa’nın pek çok  ülkesinde de  tribünleri mevcut.

LPG PAZARI İŞTAH KABARTIYOR

TÜRKİYE’deki LPG pazarı hızla büyüme gösterirken, Türkiye, ulaştırmada kullanılan otogaz ve  LPG’li araçta Avrupa birincisi oldu. Türkiye, dünyada ise Güney Kore’den sonra ikinci sırada. Türkiye, 9 bin 490  LPG istasyonu sayısı ile de dünya birincisi konumunda. Tüplü ve dökme LPG pazarı giderek daralırken, otogaz pazarı büyük bir hızla genişliyor. 2001 yılında otogaz tüketimi  yüzde 6 oranında artarken, bu Pazar da yabancı yatırımcıların iştahını kabartıyor.

Neden Türkiye Seçildi ?

ŞİRKET yöneticileri, görüştükleri EPDK Başkanı Köktaş’a ‘İspanya açmazda. Biz de hedef ülkeler belirleyip en  başa da Türkiye’yi koyduk’ dedi. EDP yetkilileri, ‘Üç nedenden dolayı Türkiye’ye yatırım yapmak istiyoruz. Bunlar,

büyüme potansiyeli, enerjiye bağımlılık ve yerli payını artırma isteği. Bizim için Türkiye’ye yatırım yapmanın tam  zamanı’ dedi.  Köktaş da güneş ve rüzgarda önümüzdeki yıl kapasite ilanı yapılacağını belirtti.

Kaynak: Akşam / Ekonomi /

26.06.2012

Sokak lambaları değişecek, yılda 500 milyon lira tasarruf yapılacak

Enerji Bakanı Yıldız İstanbul’daki zirvede tasarruf müjdesi verdi. Sokak lambalarının tasarruflu ampullerle değiştirileceğini söyleyen Yıldız ‘Yıllık 650 milyon lira ödüyorken, bunu tasarruflu lambalarla 150 milyon liraya indireceğiz’ diye konuştu

Forum öncesi soruları yanıtlayan Enerji Bakanı Taner Yıldız, Bakan Yıldız, gerek kayıp kaçakların azaltılması, gerekse enerji tasarrufu çerçevesinde artık pratik uygulamalara başlayacaklarını kaydetti. Sokak aydınlatmasıyla alakalı 17 milyon civarında armatür bulunduğunu ve bunların 2015′e kadar değişimini öngördüklerini belirten Yıldız, şöyle devam  etti: ‘Watt olarak yaklaşık 100 birimlik bir aydınlatma giderinin hemen hemen dörtte birine düşecek bir tasarruftan bahsediyoruz. Biz buna yıllık 650 milyon lira ödüyorken, bu rakamın 150 milyon liraya inecek olması ayrı bir gelişmedir. Enerji tasarrufunda önemli bir mesafe katedeceğimizi  düşünüyorum

Kaynak: Akşam 26 Haziran 2012

STOKHOLM DÜNYA SU HAFTASINDA “SU VE GIDA GÜVENLİĞİ “ KONUŞULACAK !

STOKHOLM DÜNYA SU HAFTASINDA “SU VE GIDA GÜVENLİĞİ “ KONUŞULACAK !

26 Ağustos-31 Ağustos 2012

Her yıl Stokholm Uluslararası Su Enstitüsü Stockholm International Water Institute (SIWI) tarafından düzenlenen  su haftası bu yıl 26 Ağustos’ta başlayıp 31 Ağustos’ta sona erecek

Enstitü Müdürü Per Bertilsson bu haftada Uluslar arası Su kaynakları Ekonomik Konsorsiyumu’nun International Water Resources Economics Consortium

(IWREC) yıllık toplantısına da ev sahipliği yapılacağını belirtti.

Etkinliğe geçen yıllarda olduğu gibi yine çok sayıda uzman ,akademisyen ,yönetici ve politikacı’nın katılacağını söyleyen Bertilsson  28-29 Ağustosta masa üzerindeki su sorunu çözümlerinin ekenomik boyutunun da detaylı olarak konuşulacağını ifade etti.

Doğu Akdeniz ısınıyor

26 Haziran 2012

Meliha Okur – Sabah Gazetesi

Dün borsa düştü, faiz ve kur yükseldi. Piyasalar dalgalı. Ancak piyasaların rotasını belirleyecek parametreyi geçen hafta, St. Petersburg Ekonomi Zirvesi’nde konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin verdi. Dedi ki: “Petrol, 110 doların altına inerse sıkıntı yaşarız. 90 doların altı Rusya’nın krize girmesi demektir!”
Rusya, 2012 bütçesinde petrol fiyatını 125 dolar/ varil olarak kabul etmiş. Her bir dolarlık düşüş varil başına 60 bin ruble kayba yol açıyor. 10 milyon varil/ gün yani Suudi Arabistan kadar petrol ihraç eden Rusya’nın fiyat düşüşüne tahammülü yok. O yüzden bölgenin kontrolünü ABD’ye bırakamaz. Bu, petrol fiyatlarıyla ABD’nin sürekli oynaması ve Rusya’nın ipini tutması demektir.

***

Su politikaları uzmanı ve stratejist Dursun YILDIZ, “Bölgede su ve enerji üzerinden bir hesaplaşma yaşanacak. Senaryolar, 2030′da su sorununun artacağını söylüyor. Yaşanan, enerji ve su yollarının kontrolüne ilişkin bir hesaplaşma. Arena, Doğu Akdeniz. Rusya buradan çekilmek istemiyor. Bu nedenle bölgedeki istikrarsızlık küresel güçlerin bölgeye müdahalesine yol açacak. Bölge daha sıcak günlere gebe” diyor.
Ekliyor: “İnşallah Rusya, İran üzerinden oyuna girmez…”
İtidal şart.
Kontrollü gerginliğe hazır olun!

Doğu Akdeniz’deki askeri manevralar

Doğu Akdeniz’deki askeri manevralar

Tarih : 2012.06.22

Orhan Ayber

Rusya, Çin ve İran, Suriye’nin katılımları ile tarihin en büyük tatbikatını yapıyor. Basına düşen haberlere bakılırsa bin tank, 400 uçak, pek çok savaş gemisi ve denizaltının katılımı ile gerçekleştirileceği bildiriliyor. Ayrıca Rusya kendisi için önemli bir liman olan Tartus’ta kalıcı bir üs kuruyor.

Doğu Akdeniz ve Kıbrıs, Dünya’nın en önemli jeopolitik alanı haline geldi. Bir zamanlar Kıbrıs için ‘ver, kurtul’ diyenleri utandıracak gelişmeler…

Değerli arkadaşlarım, Su Uzmanı Dursun Yıldız ile 9 Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doğan Yaşar’ın yazdığı ‘Doğu Akdeniz’de Küresel Satranç’ isimli kitap, bu konuda bilgi sahibi olacak akademisyen ve kurumlar için çok önemli.

Mısır’da demokrasi

Mübarek’in son kullanma tarihi çoktan geçmişti aslında. Ancak geçtiğimiz yıl Tahrir’de başlayan ‘demokrasi açılımı’ sonucunda açılan ‘demokrasi paketi’ ordunun müdahelesi ile sonlandı.

Artık Dünya’da başta ABD ve Batı anlamalı ki, laiklik ilkesi olmadan hiçbir islam ülkesinde demokrasi olmaz. Gerçi bir süre önce, Sayın Başbakanı’mız Mısır’a laiklik pazarlamaya gitti ama etkili olamadı.

Bazı sözde aydınlar, Büyük Önder Atatürk için diktatör gibi laflar ederler ama Atatürk kadar demokrasiyi bilen ve özleyen bir lider olmamıştır. İkinci bir parti için kendisi en yakın dostu Fethi Okyar’a Serbest Fırka’yı kurdurur ve Fethi Bey ilk gezisini İzmir’e yaptığında,liberal ekonominin faziletlerini anlatırken halk, “Şeriat istiyoruz” diye meydanları doldurdu. Atatürk de kendi kurduğu partisini kapattı ve laikliği devrimlerin halkasına ilave etti.

Sözün özü; İslam ülkelerinde Atatürk devrimleri ve laiklik ilkeleri yoksa demokrasi olmaz, olur da, işte öyle olur.

Kaynak : Gözlem Gazetesi – http://www.gozlemgazetesi.com/yazarlar/orhan-ayber/1064-dogu-akdenizdeki-askeri-manevralar.html