Archive for Kasım 30, 2012

Yingli Solar En Büyük İhalesini ABD’den Aldı

ABD’deki bir proje için 200 MW’lık panel siparişi sağladı

30 Kasım 2012

Çinli güneş paneli üreticisi Yingli Solar’ın Amerika biriminin şirket tarihindeki en büyük siparişi aldığı açıklandı.

Şirketden yapılan açıklamada 200 MW’lık siparişin ABD, San Diego’da LS Power şirketi tarafından inşa edilecek olan Centinela güneş enerjisi santrali projesi için sağlanacağı açıklandı. 6.5 kilometre karelik alanı kaplayacak santralin 2014 ortasında devreye girmesi bekleniyor.

Çin’in ve dünyanın en büyük güneş paneli üreticilerinden olan Yingli Solar’ın bu yıl Suntech’i de geçerek  bu anlamda lider konuma gelmesi bekleniyor. Ağustos ayında yıllık üretim kapasitesini 2.45 GW’a çıkaran şirket istihdamını da 2.000 kişi artırmak için çalışmalara başlamıştı.

Bununla birlikte ABD’de yakın zamanda yürürlüğe giren, Çinli güneş enerjisi firmaları için anti-damping uygulamaları nedeni ile şirket proje için Çin üretimli güneş pilleri sağladığı takdirde ek gümrük vergisi ödemek durumunda kalacak

Türkmenistan’da Su, Benzinden Pahalı

Orta Asya ülkesi Türkmenistan enerji kaynakları açısından oldukça zengin. Öyle ki, 20 milyar ton petrol, 50 trilyon 800 milyon metreküp doğalgaz rezervinin olduğu biliniyor. Bu zenginlik halka ucuz  ve ücretsiz enerji olarak yansıyor. Doğalgaz bedava, elektrik için yıllık ödenen rakamlar çok düşük.

Benzin aylık herkese tanınan 120 litrelik bedava kotasının dışında, litresi 40 kuruştan satılıyor. Yani sudan bile ucuz. Türkmenistan’da 1,5 litre su bir manat yani 65 kuruş iken, 1,5 litre benzinin fiyatı 90 tenne yani yaklaşık 60 kuruş.

Bu durum, Türkmenleri toplu taşıma yerine kendi araçlarını kullanmaya itiyor. Araçları ile bir yerden diğerine giderken, yoldan geçenleri de küçük meblağlar karşılığında istedikleri yere bırakmaktan kaçınmıyorlar.

Kaynak: EnerjiEnstitüsü http://enerjienstitusu.com/2012/11/28/turkmenistanda-su-benzinden-daha-pahali/

ABD’nin İran ambargosu gaz alım faturasını yükseltebilir

28.11.2012 

Doğalgazın karşılığında Altın

Reuters’ın haberine göre bu yöndeki bir tasarı önümüzdeki günlerde Senato’ya gelecek ve bu karar belki de en çok Türkiye’yi etkileyecek. Çünkü Türkiye, Çin ve diğer bazı ülkeler gibi ABD’nin finansal ambargo kararına aykırı hareket etme kararı almış ülkelerden biri değil. Hatta Halkbank İran ile yapılan ticari işlemlerden olan nakit akışlarını kesti ama Türkiye ambargoyu aşacak başka bir yol buldu.

İran’dan doğalgaz alımlarını sürdüren Türkiye, ABD’nin radarına yakalanmamak için parayı aradan çıkardı ve yerine kıymetli madenle ödemeyi, yani altını koydu. TÜİK ve bazı bakanlar şiddetle bu alışverişi reddettse de en son Başbakan Yardımcısı Ali Babacan itiraf etti. Yani İran’a doğalgaz karşılığı altın sattığımız en üst düzey siyasilerin kabulüyle sabit. Hatta bu ticaret Türkiye’yi rekortmen bile yaptı. Türkiye’nin altın ihracatı tarihte görülmemiş bir hızla arttı. Aynı ölçüde İran’la olan ithalatımız da ambargo kararının ardından çok hızlı bir yükselişe geçti.

ABD, İran’la ticaret yasağına kıymetli madenleri dahil edeceğini belirtti. ABD’li bir Senato yetkilisi, yaptırımların “Türkiye’nin İran’la doğalgaza karşılık altın oyununu bozacağını” söyledi.

Gaz alım faturası yükselebilir

ABD’nin son kararıyla birlikte rekorlara veda etme zamanı gelmiş görünüyor. Bu kararın Türkiye’ye maliyeti ise kaba bir hesapla 10 milyar dolar. İkinci büyük darbe ise İran’la ambargolu zamanlar nedeniyle yaptığımız doğalgaz alışverişinin fiyatı, kozun Türkiye’nin elinde olması nedeniyle oldukça düşük. Yani alternatif kanallardan, diğer ülkelerden, alacağımız gaz, İran gazından çok daha pahalı. Bu da eğer ABD’nin İran’a yeni kıymetli maden ve enerji, gaz ambargosuna riayet edersek, 10 milyar dolarlık gaz alımının faturasının hızla yükselmesi anlamına geliyor.

Türkiye’nin 2012 yılının ilk dokuz ayında enerji ithalatına ödediği faturanın toplamı 44.2 milyar dolar. Bunun sadece 10 milyar dolarlık kısmının İran’dan geldiği düşünüldüğünde, artacak olan gaz faturasının Türk halkına maliyeti oldukça yüksek olabilir.

Kaynak: Enerji Enstitüsü http://enerjienstitusu.com/2012/11/28/iranla-altin-ticaretine-ambargo-dogalgaz-faturasini-vurabilir/

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Uyardı:

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Uyardı:

Enerjideki Temel Sorunlar Ciddi Boyutlar Kazandı!

30 Kasım 2012

Topraksuenerji -Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi (DEK-TMK)  tarafından 14-16 Kasım 2012 tarihinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Türkiye 12. Enerji Kongresi ve Sergisi. Sonrasında bir Basın Açıklaması yapılsı. Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Süreyya Yücel Özden İmzasıyla yayınlanan basın duyusununda aşağıdaki husslara değinildi.

Enerjide Dışa Bağımlılık Artıyor !

“Geçen üç yıl süresince Türkiye’nin enerjideki ana sorunları daha da ciddi boyutlar kazandı. Enerjide dışa bağımlılığımız giderek artmaktadır. Kısa vadede bu konuya çözüm getirilemeyecek gibi görünmektedir. Enerji alanında dışa bağımlılığımızın doğurduğu siyasi ve ekonomik olumsuzluklar ciddi şekilde hissedilmektedir.

En Pahalı Akaryakıt Bizde !

Yapılan basın duyurusunda akaryakıt fiyatlarına da değinilerik şöyle dendi; “Halkımız Dünya’da en pahalı akaryakıtı kullanmaktadır. Sanayimizin pahalı elektrik ve akaryakıtla rekabet gücü sınırlanmaktadır.

İthalat ve ihracat arasındaki makas giderek daha da açılmaktadır. Türkiye’nin ekonomik performansını olumsuz olarak etkileyen cari açık, önümüzdeki günlerde halkımızı çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya getirmeye adaydır.

Enerjinin verimsiz olarak  kullanımı diğer önemli bir problemdir. Enerji verimliliğine yapılacak yatırım en ekonomik yatırım olarak görülmektedir. Sonuç olarak, enerjide dışa bağımlılık, pahalılık ve verimsiz enerji tüketimi Türkiye’nin ana problemleri olarak gündemindeki yerlerini korumaktadırlar. “

Kaynak: BASIN DUYURUSU Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi

‘Elektriğe zam gelebilir’

   30 Kasım 2012   

BOTAŞ’ın kamu elektrik santrallerine verdiği doğalgaza yüzde 37 oranında zam yapması, enerji sektöründe tartışma konusu oldu.

Zaman’a bilgi veren sektör yöneticileri, artışın özel sektör elektrik santrallerini olumsuz etkileyeceği görüşünde. Buna göre, enerji KİT’lerinin (Kamu İktisadi Teşebbüsleri) fiyatları gerçek maliyet hesaplamalarına göre belirlenmeli. Ve serbest piyasa kuralları uygulanmalı. Anormal zamların, elektrik fiyatlarını olumsuz etkileyebileceği, önümüzdeki günlerde zammın sözkonusu olabileceği belirtiliyor. Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) kamu elektrik santrallerine verdiği doğalgaza yaptığı yüksek zammı dün Zaman, “BOTAŞ, elektrik santrallerine verdiği doğalgaza yüzde 37 zam yaptı” başlığı ile duyurdu.

Kaynak:  ANKARA ZAMAN   –   30 Kasım 2012

 

ÇİN İLK UÇAK GEMİSİNİ HİZMETE SOKTU…

Gemi Ukrayna’dan satın Alındı

Gemi 1980 lerde Sovyetler Birliği için inşa edilmeye başlanmış,ancak proje yarıda kalmıştı. Gemiyi sadece gövde olarak 1998 yılında Ukrayna’dan satın alan Çin  baştan aşağı modernize ederek yepyeni bir gemi hale getirdi. (Liaoning)  Çin’in J-15 Jet uçakları 300 metre boyundaki gemiye rahatlıkla inip kalkabiliyorlar.

Pasifikte Denge Arayışı

Çin Pasifikteki  ABD Donanmasına karşı denge kurmaya çalışıyor.  ABD Çin’e göre fert başına 20 defa daha fazla para ayırıyor savunmaya,  Buna rağmen Pentagon (ABD)  Çin’in Savunma projelerini  hâlâ “çok tehlikeli” buluyormuş; oysaABD nin hepsi nükleer reaktörle işleyen 11 uçak gemisi var; ayrıca 2 gemi de planlanmış durumda. Uçak gemisi olan diğer Ülkeler şunlardır: İtalya(2) İngiltere(1) Fransa(1) İspanya(1) Rusya(1) Hindistan(1) ve Tayland(1)

ABD Yine Birinci

ABD tek başına Dünyanın diğer tüm Ülkelerinin silah gücüne denk veya daha üstün silah gücüne sahip durumda. ABD Savunma giderleri (~750 milyar $/yıl) Tüm Dünya Ülkelerinin Savunma giderlerinin toplamı kadar. Örneğin, Dünyadaki 7 bin civarında olan nükleer başlıkların yarısı da yine ABD’nin elinde.. Dünya nüfusunun sadece % 4,3 ünü barındıran ABD’de fert başına savunma harcaması dünya ortalamasının tam 12 katı.

ELEKTRİKTE KAYIP KAÇAK ORANLARI DAĞITIM ŞİRKETLERİNİ ZORLUYOR

Türkiye’de elektrik enerji iletiminde meydana gelen kayıp oranları dünya standartlarına yakın değerlerdedir. Nitekim enerji üretim kaynakları ile enerji tüketiminin yoğun olduğu alanlar arasındaki uzaklıklar fazladır ve iletimde mesafeler uzadıkça kayıp oranları artmaktadır . Elektrik dağıtımında meydana gelen kayıp-kaçak oranlarına bakıldığındaysa Avrupa ülkelerine kıyasla ortalamanın çok daha üzerindedir.

Yıl bazında kayıp-kaçak oranlarına bakıldığında 2006 yılından itibaren nispeten bir düşüş gösteren oranlar, 2009 yılına gelindiğinde %17,7’yi bulmuştur . Bu oranın da %10’dan fazlasının teknik olmayan sebeplerden kaynaklandığı tahmin edilmektedir.

Elektrik dağıtımındaki kayıpların önemli bölümünü teknik olmayan kayıplar oluşturmaktadır. İller bazında kayıp-kaçak oranlarına bakıldığında ülkenin doğusuna gidildikçe bu oranların artmakta olduğu görülmektedir. Bazı illerde bu oran %70’in üzerine  çıkmaktadır . Göç ve ekonomik sıkıntıların tetiklemesiyle kırsal alanlarda, büyükşehirlerin kenar mahallerinde ve bazı üretim alanlarında kaçak enerji kullanımı yaygınlaşmaktadır.Bu da özellikle bu kullanımın yaygın olduğu bölgelerdeki dağıtım şirketlerinin zorlanmasına neden olmaktadır.

Kaynak: Enerji Sektörü Raporu 2012 Güney Ege Kalkınma Ajansı Eylül 2012

Birinci Dünya Sulama Forumu Mardin’de Düzenleniyor (29 Eylül -1 Ekim 2013)

In order to fulfill ICID’s mission and objectives of contributing to food security, ICID is bringing together representatives of all stakeholders involved in irrigation of all types and at all scales under the umbrella of World Irrigation Forum (WIF). The first WIF will be held from 29 September -1 October 2013 in the city of Mardin, Turkey. It will include policy makers, experts, research institutions, non-governmental organizations, private sector companies and farmers, among others. The WIF is being organised in cooperation with the host Turkish National Committee on Irrigation and Drainage (TUCID) and in partnership with FAOIWMIGWPADB and IFPRI[ Themes, Workshops ]

OBJECTIVE

The mission of World Irrigation Forum (WIF) is to stimulate and promote the irrigation, drainage and flood management and the objectives of the WIF are:

 • Support multi- disciplinary discussions towards the solution to water management in agriculture in the 21st century;
 • Exchange latest irrigation and drainage policies, innovations and technologies;
 • Develop liaison/ collaboration among various national / international institutions/ organizations/ private sector working for irrigated agriculture;
 • Explore and formulate concrete inter-disciplinary proposals;and
  Advocate political commitments.

BACKGROUND

Growing food security concerns due to demographic pressure, combined with increased competition for water and climate variability have once again brought forward the importance of irrigation to grow more food. The plight of the poorest of farmers, the small-holders is likely to be worsened under water-scarcity and climatic variability endangering their food security. The increasing pressure on natural resources, particularly land and water, stemming from complex water-food-energy linkages also means that increase in food production cannot be achieved through mono-disciplinary approaches. Expansion of irrigation therefore has become more critical in all its forms and interactions, requiring inputs from all stakeholders and actors working within the irrigation and agriculture sector, particularly with the small-holder farmers.

Modernization of irrigation services, through upgrading existing infrastructure and improving irrigation management, is a challenging technical and institutional task. New solutions are needed, based on new management options and widely available technologies. One of the most significant changes in institutional arrangements in recent years has been the participatory irrigation management movement through formation of water user associations.

Agriculture Water Management (AWM) encompasses a range of options from rain fed farming to full irrigation. The approaches of various actors involved in agriculture water management are changing, at a satisfactory pace in some areas but slowly in others. Globally there have been changes in knowledge, attitudes and policies regarding agricultural water management and the environment.

Kaynak:    http://www.icid.org/wif/

Elektrik Sayacı Okuma Hataları Arttı !

24.11.2012 

Ortalama 50 TL gibi olan faturalar birden 300 TL’ye kadar yükselince tüketici sikayetvar.com ‘a gönderdikleri itirazlarla elektrik dağıtım şirketlerini şikayet yağmuruna tuttular.

Şikayetlere göre, sayaçlar üzerinde bulunan T1,T2,T3 değerleri faturaya fazla yazılıyor, henüz kullanılmamış sayaçlar 0 değeri yerine sanki kullanılmış gibi artı değerlerden hesaplanıyor ve faturaların ilk ve son okuma tarihlerinin arası uzun tutularak daha önce gönderilen tüketicinin de ödediği fatura da son gönderilen faturaya ekleniyor.

 • “20. 11. 2012 sayaç değerleri T1 :08964, 864, T2:04824, 394, T3:08248, 880. En son 49. 48 tl olan fatura ödenmiştir. Daha sonra okuyan arkadaşlar T3 değerlerini aşırı yüksek okuduklarından dolayı fatura numarası 45631 olan fatura 141, 81 tl gelmiştir. bu faturada ödendi. Arkasından 19. 11. 2012 tarihinde okunan fatura tutarı 100, 11 tl gelmiştir. Son gelen faturada ilk okuma tarihi 29. 09. 2012 son okuma tarihi 19. 11. 2012 yazmaktadır. Buradan bu faturanın iki aylık olduğu bildirilmektedir. Bu fatura iki aylık ise fatura numarası 45631 olan tutarı 141. 81 olan faturanın açıklamasını yapmanızı bekliyorum. Sizin birim fiyatlarından yaptığım hesaplara göre hiçbir şekilde tutarlar birbirini tutmuyor.”
 • “Yaklaşık 5-6 ay önce elektrik faturam 67.-TL gelmesi gerekirken 245.-TL gibi uçuk bir şekilde geldi. Panodan akıllı sayaç üzerinde ki tarifelerde yazılı ilk ve son endeksleri kontrol ettiğimde tarife 2′nin yaklaşık 200kw fazla yazıldığını gördüm.Durumu yetkililere bildirdim. Yaklaşık 15 gün içinde halloldu.Sayaç yeniden okundu.Yeni fatura çıktı.. Demek istediğim,ilk ve son endeksleri siz siz olun kontrol etmeyi unutmayın..Sonra çıra gibi yanmayalım”
 • “300 TL elektrik faturasını görünce gözlerime inanamadım. Elektrik dağıtım şirketinin yetkililerine giderek bu kadar fatura gelmemesi gerektiğini yanlışlık olabileceğini söyledim. Sayaçlar üzerinde T1,T2,T3 değerleri var faturayı yazan kişi bir değeri fazla yazmış eğer gidip sormasaydım o ay 300 TL yi ödeyecektik. Önce fatura üzerinde yazan değerleri sayacınızdan kontrol edin sayacın üzerinde küçük yuvarlak bir buton olacak ona bastığınızda T1,T2,T3 değerleri çıkıyor en azından bizdeki öyle.”
 • “Hiçbir talebimiz olmamasına rağmen sayacımızı değiştirmişlerdir. Eski sayacımın üzerindeki endeks okunurken 20838 kwh okunması gerekirken sayaç turunu tamamlamadığı halde ‘0′ rakamını ‘1′ okuyarak 21838 kwh endeksi 326 TL olarak faturamıza yansıtmışlardır.”
 • “Elektrik dağıtım şirketi evime ihbarname göndermiş 5 gün içinde faturanızı ödemezseniz elektriğinizi keseceğiz. Hatalı sayaç okuma işleminin düzeltilerek faturamın tekrar düzeltilmesini talep ediyorum.”

Kayanak: Enerji Enstitüsü http://enerjienstitusu.com/2012/11/24/artan-sayac-okuma-hatalari-yuzunden-dagitim-sirketlerine-sikayet-yagmuru/

Kuzey Afrika Güneşi, Avrupa’ya Enerji Vercek mi?

21 Kasım 2012

Bosh Solar ve Siemens’in Güneş’ten Çıkma Kararı

Tarihin en iddialı projelerinden Desertec’in geleceği üzerinde kuşku bulutları belirmeye başladı.Bosch Solar geçen hafta yaptığı bir açıklamada insiyatifteki üyeliğini yıl sonunda yenilemeyeceğini açıkladı. Benzer bir açıklama ise geçen ay güneş enerjisi sektöründen çıkma kararı alan Siemens’ten gelmişti.Bu kararlarını projenin hısını etkileyebileceği düşünülüyor.

İspanya Proje’ye Soğuk

Bununla birlikte Avrupa’nın Afrika’ya en yakın noktası olarak projede özel yeri bulunan İspanya Fas’ta inşa edilecek pilot projenin mutabakat anlaşmasının törenine katılmadı.

Almanya, Fransa, İtalya, Malta, Lüksemburg ve Fas’ın imzaladığı anlaşma ile proje kapsamında Fas’ta kurulacak 150 MW’lık ilk santralde üretilecek elektriğin Cebelitarık boğazından iletim hatları ile Avrupa’ya ulaştırılması planlanıyor.

İspanya’nın projeye karşı çekimser davranmasında içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar ile birlikte halihazırda Fas’a gerçekleştirdiği elektrik ihracatının çalışmalar ile birlikte tersine dönebileceği endişesinin bulunduğu yorumları yapılıyor.

2009 Yılında Başlamıştı.

2009 yılında kurulan insiyatifin aralarında Deutsche Bank, ABB, E.ON, RWE, IBM Deutschland, Morgan Stanley gibi 15 ülkeden 56 üyesi bulunuyor. Desertec insiyatifi ile 400 milyar avroluk yatırım ile 2050′de Avrupa’nın elektrik ihtiyacının yüzde 20′sinin Kuzey Afrika’da kurulacak güneş enerjisi santralleri ile karşılanması hedefleniyor. Bununla birlikte insiyatife sonradan dahil olan Amerikalı ince filmli güneş paneli üreticisi First Solar ile Çin Devlet Elektrik Şebekesi şirketi projede ağırlıklarını artırmak istiyor.

Desertec insiyatifi Kuzey Afrika ülkelerinde kurulacak 2.500 MW’lık pilot projeler ile geç 4 yıl içinde Avrupa’ya elektrik iletimini başlatmayı hedefliyor.

Kaynak: http://www.yesilekonomi.com/yenilenebilir-enerji/desertec-cebelitariki-gecemedi