Archive for Aralık 31, 2013

Türkiye’nin TANAP’taki hissesi yüzde 30’a çıktı

24.12.2013 

adsızAzerbaycan Devlet Petrol Şirketi (ARDNŞ) Başkanı Rövnek Abdullayev, Türkiye’nin, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’ndeki (TANAP) payının yüzde 10 artırılarak yüzde 30’a çıkarıldığını açıkladı.

Azerbaycan’ın ANS televizyonuna demeç veren Abdullayev, “Türkiye devleti bize başvurarak paylarının artırılmasını rica etti. Cumhurbaşkanımızın talimatı ile onların TANAP’taki payı yüzde 10 artırıldı, bu da yüzde 30 demek. İlgili belgeler hazırlanıyor.” dedi.

Azerbaycan gazını Avrupa’ya taşıyacak doğalgaz boru hattının Türkiye geçişini inşa edecek olan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) ile ilgili nihai yatırım kararı 17 Aralık’ta alınmıştı. Projeye göre doğalgaz boru hattının kapasitesi en az 16 milyar metreküp olacak, 10 milyarı Avrupa’ya, 6 milyarı ise Türkiye’nin batı illerine ulaştırılacak.

Kaynak: Enerji Enstitüsü

Kuzey Irak petrolünün Türkiye üzerinden ihracı için Bağdat ve Erbil el sıkıştı

27 Aralık 2013 

adsızBağdat ve Erbil, Kuzey Irak’tan Türkiye’ye petrol sevki konusunda anlaştı. Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Bağdat’ta Irak Başbakanı Nuri el Maliki ile Türkiye üzerinden petrol ihracatını ele aldı.

Görüşme sonrası tarafların tüm konularda anlaştıkları açıklandı. İki taraftan bakanlar, uzman ve danışmanların da katıldığı toplantıda, Türkiye üzerinden yapılan petrol ihracatının yanısıra, Bölgesel Kürt Yönetimi’yle merkez hükümet arasındaki ilişkiler de görüşüldü. Geçtiğimiz günlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Irak petrolünü Türkiye’ye ulaştıracak boru hatlarıyla ilgili son testlerin Ceyhan’a kadar tamamlandığını açıklamıştı. Yıldız, Irak petrolünün, dünyaya Türkiye üzerinden açılabileceğini söylemişti.

Gazprom, Kuzey Buz Denizi’nde Petrol Çıkarma Faaliyetlerine Başladı!

adsız

24 Aralık 2013

Vedomosti gazetesinin haberine göre, Gazprom, Greenpeace’nin eylemine de sahne olan Pechora Denizi`nde petrol çıkarmaya başladı. İlk tankerin 2014 yılının ilk çeyreğinde beklendiği açıklandı.

Gazprom’dan yapılan açıklamada, bunun Rusya tarihinde Arktik’teki petrol yataklarını ortaya çıkarmaya yönelik ilk proje olduğu belirtildi.

2014’DE 300 BİN TON PETROL ÇIKARTILMASI BEKLENİYOR
Gazprom’un 2014 yılı boyunca Kuzey Buz Denizi’nde 300 bin ton petrol çıkarması bekleniyor. 2020 yılına kadar ise bu rakamın 6 milyon tona yükseltilmesi hedefleniyor. Kuzey Buz Denizi’nde Gazprom’un petrol çıkardığı Prirazlomnaya platformu kıyıdan 60 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Platforma tespit edilebilen petrol yataklarının miktarı 71,9 milyon ton.

Gazprom’un Kuzey Kutbu’nda petrol faaliyetlerini başlattığı platform olan Prirazlomnaya, aralarında Gizem Akhan’ın da bulunduğu 28 Greenpeace eylemcisinin protestolarına sahne olmuştu

Kaynak: Enerji Günlüğü

Enerji için su ihtiyacı mahkemelik oldu

27.12.2013 

adsızKocaeli ve Sakarya’da 2 milyon kişinin içme suyu ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü, son yılların en düşük seviyesine geriledi. Göl kıyıdan yer yer 100 metre çekildi.Su seviyesi kritik eşik olan 29.90 metre seviyesine yaklaştı. Kuraklık ve kapasitenin üzerinde su çekilmesiyle göl tabanında batıklık oluşmaya başladı. Basında çıkan haberlerden sonra Sakarya Cumhuriyet Savcılığı harekete geçerek, gölden su kullanan TÜPRAŞ hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma dosyasında TÜPRAŞ’ın 7 yıldır Sapanca Gölü’nden endüstri amaçlı herhangi bir su tahsisi bulunmadığı halde, kaçak su çektiği, Sakarya halkının yanı sıra Türk milletine yaklaşık 500 milyon lira borçlu olduğu yönünde çıkan haberler üzerine Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından re’sen soruşturma yürütüldüğü belirtildi.

TÜPRAŞ’ın Kocaeli sınırında bulunması sebebiyle Sakarya Cumhuriyet Savcılığı yetkisizlik kararı vererek dosyayı gereğinin taktir ve ifası için Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Büyük Birlik Partisi Sakarya İl Başkanı Ahmet Bayrak, savcılığın soruşturma başlatmasına neden olan açıklamayı ve basın yoluyla suç duyurusunu kendilerinin yaptığını belirterek, “Bizim açıklamalarımız soruşturma evrakına girdi. Savcının harekete geçip soruşturma başlatması göl adına güzel bir gelişme. Bende soruşturmaya müdahil olacağım.” dedi.

Bayrak, Devlet Su İşleri’nin (DSİ) 8 Ocak 2007 tarihinde mahkemeye gönderdiği bir yazıda TÜPRAŞ’a Sapanca’dan su tahsisi olmadığını açıkça ortaya koyduğunu söyledi. TÜPRAŞ’ın 7 yıldır tahsis ile ilgili bir belge ortaya koyamadığını ifade eden Bayrak, “Zaten şu anda su tahsislerini Milli Emlak Müdürlüğü yapıyor. TÜPRAŞ’ın ne de başka bir sanayi tesisine gölden su tahsisi yapılmış değil. Olduğunu iddia edenler varsa belgesini göstersin. Zaten içme suyu havzasından sanayi suyu kullanmak kanunu yasak. İzmit Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) ile 2008 yılında yapılan yapılan protokol ise gölden su tahsisi ,havzanın korunması için alınan bir katkı payı. Bu da yasal değil. Bu arada TÜPRAŞ’ın şu ana kadar kullandığı suyun değeri 500 milyon lirayı buluyor. Normal işyerleri nasıl ödüyorsa, TÜPRAŞ’Ta bu bedeli ödemeli.” diye konuştu.

Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) ise Sapanca Gölü’nden içme suyu amaçlı sadece SASKİ ve İzmit Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSU) tahsis belgesi olduğunu, bunun dışında sanayi kuruluşlarına herhangi bir tahsisin yapılmadığını bildirdi. TÜPRAŞ ise Sapanca’dan su kullanım yetkisinin KİT’lere 1950’li yıllarda Yüksek Planlama Kurulu kararıyla verildiğini savunuyor.

Kaynak: Enerji Enstitüsü

İngiltere Bastırdı AB Şeyl Gazı Tavrını Yumuşattı

22 Aralık 2013

AB petrol ve gaz aramalarında çevresel etki değerlendirmelerinin bir gerekçe olmadan yapılmasını önleyen ve daha sıkı kurallar getiren yeni düzenlemeleri kabul etti. Şeyl gazı aramaları ise düzenlemenin dışında tutuldu. AB üye devletleri Daimi Temsilcileri çevre konusunda belirli kamu ve özel projelerin etkilerinin değerlendirilmesine ilişkin hazırlanan ÇED nihai uzlaşma metninin lehine oy kullandılar.

adsızAvrupa Birliği, Parlamento Komisyonunca tavsiye edildiği şekilde şeyl gazı aramaları dışında tutulmak üzere, petrol ve gaz aramalarında çevresel etki değerlendirmelerinin bir gerekçe olmadan yapılmasını önleyen yeni kurallar üzerinde ilerlemeye karar verdi.

Yapılan sıkı düzenlemeyle çevresel etki değerlendirme sürecinin farklı unsurları için asgari kalite gereksinimlerini sağlamak, karar alma süreçlerinin ÇED sonuçları ile daha iyi entegrasyonu sağlamak ve halkın katılımını ve bilgiyi daha etkili kılmak amaçlanıyor.

AB yaptığı açıklamada değişiklikleri, “ Eksiklikleri düzeltmek, devam eden çevresel ve sosyo-ekonomik değişiklikleri yansıtmak, ÇED sürecini hızlandırmak ve kalitesini arttırmak, diğer AB yasalarıyla sinerji yaratarak politik tutarlılık sağlamak, aynı zamanda da çevre ve insan sağlığını en üst düzeyde korumak” amacıyla yaptığını açıkladı.

Şeyl gazı aramalarını geliştirmek isteyen İngiltere gibi bazı ülkeler şeyl gazı arama endüstrisinin gelişimine zarar vereceği korkusuyla düzenlemelerin karşısında lobi faaliyeti yürütüyorlardı.

İngiltere Başbakanı David Cameron Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’ya doğrudan bir mektup yazarak düzenlemeleri yapmamaları çağrısında bulunmuştu. İngiltere Çevre Bakanı Owen Paterson da Brüksel’de bir dizi özel yemeğe ev sahipliği yaparak AB ülkelerinin bu konuda kendilerine destek vermelerini sağlamaya çalışmıştı.

Kaynak: Enerji Günlüğü

Rusya’nın Enerji Kartı Ukrayna’yı Batıdan Kopardı

20.12.2013 

adsızAB ile anlaşmadan son anda cayıp, Rusya’yla geniş çaplı bir işbirliğini tercih eden Ukrayna Başbakanı Azarov, “Bu imzayı atmasaydık, iflas ilan etmek zorunda kalırdık” dedi. Muhalefet ise hükümetin istifasını istedi.

Ukrayna’nın Avrupa Birliği’yle (AB) uzun süredir devam eden müzakereleri aniden kesip, Moskova’yla 15 milyar dolarlık bir yardım paketi ve ucuz doğalgaz karşılığında bir anlaşma imzalamasının perde arkası belli olmaya başladı. Ukrayna Başbakanı Mikola Azarov, iflasın eşinde olduklarını belirterek, “Eğer bu imzayı atmasaydı iflas ederdik. Alacağımız yardım ülkede istikrarı temin edecek” dedi. Ukrayna’nın sene için 17 milyar dolarlık dış fon açığını kapaması, aksi takdirde temerrüte düşeceği bildiriliyor.

Ülkeyi sattılar’

Başbakanın sözlerine muhalefetten büyük tepki geldi. Rusya’nın sağladığı yardıma karşılık Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in ne verdiğini bilmek istediklerini söyleyen muhalif Vitali Klitschko, “Yanukoviç, Ukrayna’nın bağımsızlığına ihanet etti. Milli menfaatlerimizden vazgeçti. Ülkemizi teminat olarak sundu” dedi.

Doğalgaz fiyatı yarıya indi

Önceki gün imzalanan anlaşmayla Rusya, “Ukrayna ekonomisine katkıda bulunmak için 15 milyar dolar değerinde devlet tahvili almasını” karara bağladı. Aynı zamanda Rus Gazprom bu ülkeye sattığı gazın bin metreküpünü 400 dolardan 268,5 dolara indirdi. Bunların dışında askeri, sosyal ve kültürel alanda bazı anlaşmalara imza atıldı. Bu çerçevede ortaklaşa uçak üretimi ve gelecek yıl Sivastopol’un düşman işgalinden kurtuluşunu beraber kutlama gibi maddeler de var.

Kaynak: Enerji Enstitüsü

Kuzey Irak’tan 250 Dolar’a Gaz Geliyor mu ?

adsızRusya’dan 450 dolar, İran’dan 500 dolar, Azerbaycan’dan 400 dolar…

30 Aralık 2013

Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetimi kontrolündeki doğalgazla ilgili sevindirici yeni bir haber geldi. Kürt Yönetimi’ne yakın iş çevrelerine göre,Kuzey Irak‘tan Türkiye’ye gelecek doğalgazla ilgili 20-25 yıllık dönemi kapsayacak biçimde ‘sabit fiyata’ denk gelecek alım ve satım kontratı yapıldı. Bu aşamada taraflar arasında anlaşmaya varılan doğalgaz fiyatı konusunda rakam verilmiyor. Ancak, her bin metreküp doğalgaz için 250 dolar düzeyi konuşuluyor.

20 MİLYAR METREKÜP

 Kürt bölgesinde çok ciddi bir doğalgaz rezervi bulunuyor. Türkiye’nin yıllık doğalgaz tüketimi 45-50 milyar metreküp. Kuzey Irak‘ta üretilecek doğalgaz, 2017 yılından itibaren Türkiye’ye ihraç edilecek. 4 milyar metreküp ile başlayacak ihracatın, zaman içinde 20 milyar metreküpe kadar çıkması hedefleniyor.

SABİT FİYATLA KONTRAT

Edinilen bilgiye göre, Kuzey Irak‘tan Türkiye’ye gelecek doğalgazla ilgili 20-25 yıllık dönemi kapsayacak ‘sabit fiyata’ denk düşecek doğalgaz alım ve satım kontratı yapıldı. Fiyat, kontrat döneminde değişmeyecek. Kuzey Irak‘tan ithal edilecek gazın fiyatı, rakip ülkelerden (Rusya ve İran gibi) alınanlardan daha ucuz olacak. Bu aşamada taraflar arasında anlaşmaya varılan doğalgaz fiyatı konusunda rakam verilmezken bin metreküp doğalgaz için 250 dolar düzeyi telaffuz ediliyor.

adsızTANKERLERLE PETROL

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, son 1.5 yıldır tankerlerle dünyaya petrol satıyor. Günde 20-30 bin varillik petrol sevkiyatı yapılıyor. Şu ana kadar 10 milyon varil petrol satıldı. Bunun piyasa değerinin yaklaşık 1 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Bu taşıma işlemlerini Singapur merkezli Power Trans şirketi gerçekleştiriyor.

IRAK’TA PETROL ÇIKARMANIN MALİYETİ 4.5 DOLAR

Kaynaklara göre, dünyada petrol çıkarmanın en ucuz olduğu ülke Irak. Irak’ta petrol çıkarmanın maliyeti 4.5 dolar düzeyinde bulunuyor. 4.5 doları ilgili petrol şirketleri alıyor. Geriye kalan 90-95 doların tamamı devletlerin kasasına gidiyor. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ve Amerikan Jeoloji Kurumu verilerine göre Irak’ın sahip olduğu petrol ve doğalgaz rezervi tahmin edilenin çok üzerinde. Rezervlerin Suudi Arabistan‘dan bile fazla olduğu düşünülüyor. Dolayısıyla Irak’ın geleceği, petrol üretim kapasitesi ve ihracat gücü hem dünya ekonomisi hem de OPEC açısından büyük önem taşıyor.

Kaynak: HT http://ekonomi.haberturk.com/enerji/haber/908047-turkiyeye-250-dolarlik-kurt-gazi.Olcay AYDİLEK

Rusya Suriye Açıklarında Petrol Arayacak !

24 Aralık 2013  

adsızRusya, çatışmaların aralıksız devam ettiği ve yaptırımların uygulandığı Suriye ile işbirliğini güçlendiriyor. Rus şirketi Soyuzneftegaz, Suriye Petrol ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Akdeniz’de petrol ve doğalgaz araması için anlaşma imzaladı. Anlaşma, Tartus’tan Banyas’a uzanan 2 bin 190 kilometrekare alanı kapsıyor.

Suriye Tabii Kaynaklar ve Petrol Bakanı Süleyman Abbas, ülkeye uygulanan yaptırımları kabul etmediklerini söyledi: “Soyuzneftegaz şirketi, anlaşmanın imzalanmasından sonra çalışmaya başlayabilecek. Şirket, Suriye’de bütün ekonomi alanlarında özellikle de petrol alanında uygulamaya konulan adaletsiz ekonomik yaptırımları takip etmeyecek.”

Rusya, daha önce Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde oylanan yaptırım teklifini veto etmişti.

Proje kapsamında hazırlık çalışmaları için ilk etapta 15 milyon Dolar; sondaj çalışmalarının yapılacağı ikinci etap için ise 75 milyon Dolar maliyet öngörülüyor.

Kaynak: Enerji Enstitüsü

Akdeniz’de 1,5 milyar varillik petrol olduğu kesin

adsız18 Aralık 2013  

Amerikan şirketi Noble Enerji, Akdeniz’de yaptıkları üç boyutlu araştırmaların sonucunda sözde Rum Munhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) yaklaşık 1,5 milyar varil petrolü bulan yatakların olduğunu teyit etti.

Fileleftheros gazetesi, Noble Enerji’nin dün ABD’de bir araya geldiği dünyadaki büyük bankalar ve yatırım şirketlerinin analistlerine, 12’nci parseldeki petrol ve doğalgaz yataklarıyla ilgili verileri sunduğunu kaydetti.Noble Enerji’nin bu miktarları, risksiz brüt ortalama kaynak olarak değerlendirdiğini yazan gazete, bunların çok iyi kaliteye sahip diye yorumlanan “mezozoik petrolden” ibaret olduğunu ifade etti.Varil başına ortalama 100 dolarlık bir fiyatla, bunun toplam değeri 150 milyar doları bulan petrol anlamına geldiğini yazan gazete, Rum kesiminin bundaki payının ise 65 milyar dolar olacağını yazdı.Noble’in dünkü sunumu sırasında, doğalgaz konusuna ve Vasiliko’da inşa edilmesi planlanan terminalle ilgili çalışmalara atıfta bulunduğunu yazan gazete, doğalgaz için 2014 yılının Ekim ayında yeni sondajlar yapılmasının, 2019 yılında da doğalgaz üretimi öngörüldüğünü ekledi.

Kaynak: CİHAN

Şah Deniz 2 ‘de Son İmzalar Atıldı !

17  12 2013 

adsızAzerbaycan gazını Avrupa’ya taşıyacak önemli bir anlaşmada son imzalar atıldı.

3500 km lik Şahdeniz 2 doğal gaz projesinin paydaşları son yatırım sözleşmesi ile uzun vadede Avrupa’nın doğal gaz ihtiyacının yüzde yirmisini karşılayabilecek projede önemli bir adım atmış oldu.

Seremoniye ev sahipliği yapan Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev proje ile bölgenin enerji haritasının değişeceğini belirtti.

adsız

Toplamda 35 milyar dolara mal olacak proje ile Avrupa’nın Rusya’ya olan doğal gaz bağımlılığına alternatif sunulacak. Azerbaycan Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Merkezi Başkanı Vugar Bayramlı Azerbaycan’ın da gazını aracılar olmadan Avrupa’ya gönderebileceğini vurguladı:

“Azerbaycan Avrupa pazarına doğrudan erişime sahip olacak. İlk yılda Azerbaycan 10 milyar metreküpün üzerinde doğal gazı Avrupa’ya ihraç edebilecek.”

Proje kapsamında inşa edilecek ve 20 milyar dolara mal olması beklenen Trans Anadolu doğal gaz boru hattıyla Azeri gazı Yunanistan ve Bulgaristan sınırına taşınacak oradan da Trans Adriyatik boru hattıyla da İtalya’ya ulaştırılacak

2019 yılında faaliyete geçmesi planlanan boru hattından ilk etapta yılda 16 milyar metreküp doğal gaz taşınacak.

Bunun 6 milyonunu Türkiye alırken geri kalanı da Avrupa’ya ihraç edilecek.

Öte yandan Proje ortaklarından Statoil de hissesini diğer ortaklara satarak yüzde 25’ten yüzde 15’e indirdi.

Kaynak: Copyright © 2013 euronews http://www.lngworldnews.com/shah-deniz-makes-stage-2-fid/