Archive for Mayıs 31, 2014

Çin, kaya gazı çalışmaları için milyar dolarlar harcıyor

adsız30May, 2014

Çin, enerji bağımlılığını azaltma hedefi bağlamında ajandasının başına koyduğu kaya gazı çalışmaları için kesenin ağzını açtı.

Çin’in gelişen kaya gazı alanında ABD’yi yakalama ve enerjide daha bağımsız bir ülke olma çabaları oldukça masraflı olmaya başladı. Bloomberg’in raporuna göre, Çin bu alanda harcamalarını dörde katladı.

Bloomberg Yeni Enerji Finansmanı raporu, kaya gazında dünyanın en büyük potansiyeline sahip rezervleri elinde bulunduran Çin’in, bu alanda kendisinden 10 yıl kadar önde olan kaya gazı lideri ABD ile arasındaki mesafeyi kapatmak için milyar dolarlar harcadığını gösteriyor.

Avrupa ve Asya’da gelişen kaya gazı projeleri, küresel bazda doğal gaz ve petrol fiyatlarına etki ederek, Londra’dan Pekin’e kadar hükümetlerin enerji ajandalarını değiştirmelerine sebep oluyor.

Bloomberg New Energy Finance analistlerinden Xiaolei Cao’ya göre, “Çin hükümeti için kaya gazı en başta gelen önceliklerden biri ve hükümete ait Sinopec olarak da bilinen China Petroleum & Chemical Corp., kaya gazından kazanç elde ederek farklılaşmanın yollarını arıyor.”

adsızSinopec, Fuling şantiyesinde kuyu başına ortalama 10 milyon dolar harcama yapılacağını öngörüyor. Oysa ABD’deki bir kaya gazı kuyusuna harcanan para 2.6 milyon dolara kadar inebiliyor.

Bu uçurumun giderek daralması bekleniyor. Sinopec’in sondaj maliyetleri, hükümetin 2015 itibariyla yıllık 6.5 milyar metre küplük hedefini karşılamaya yönelik olarak üretimin artmasıyla birlikte düşecek.

Kaynak: Enerji Enstitüsü

Hindistan Su Kanallarını Güneş Panelleriyle Kaplıyor

adsız

26 MAYIS 2014

adsız

Güneş enerji ve uzay projeleri üzerine ulusal çalışmalarını sürdüren Hindistan, Gucerat eyaleti içindeki 19bin kilometrelik su kanalı ağını güneş panelleriyle kaplayacak.  Asya’nın en büyük güneş enerji santraline(214megavat) ev sahibi olan Hindistan, Narmada kanalları üzerinde 750m uzunlukta 1megavat kapasiteli pilot projenin inşasına başladı bile.

Gujarat Eyaleti Elektrik İşletmesi ve Sarovar Narmada Nigam L.T.D. işbirliğiyle yürütülen projede  amaç atıl alanlardn enerji üretmek ve suyun buharlaşma yoluyla kaybını engellemek.  2011’ de 60,44 milyon nüfusa ulaşan eyalette çok kıymetli hale gelen su ve elektrik için başlatılan proje tamamlandığında 2200megavat enerji üretimi kapasitesine ulaşacak.

Kaynak: Limitsiz Enerji

http://www.limitsizenerji.com/haberler/yabanc-haberler/2074-hindistan-su-kanallarini-gunes-panelleriyle-kapliyor

Bakan Eroğlu Su tasarrufu çağrısı yaptı

adsız‘İstanbul’un 100 – 110 günlük suyu kaldı’

27 Mayıs 2014

İstanbul barajlarındaki su 100 – 110 gün için yeter…’ Bu sözler Devlet Su İşleri Genel MüdürüAkif Özkaldı‘ya ait.

3. İstanbul Uluslararası Su Forumu’nda İstanbul‘daki su sorunuyla ilgili açıklamalarda bulunan Özkaldı ‘Bu sene belli ölçüde kuraklık var. Ancak bu içme suyu sorunu yaşayacağımız anlamına gelmiyor’ dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da Yağışlarda yüzde 30 civarında eksiklik var. İnşallah bunu da atlatacağız’ dedi ve vatandaşlara su tasarrufu çağrısında bulundu. Meteoroloji İşleri Genel Müdürü ise ‘Yağışlarda azalma var. Gelecek yağışlarla vatandaşı rahatlatırız’ diye konuştu.

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Akif Özkaldı:

İSTANBUL’UN SUYU 100-110 GÜN YETER”

“Bu sene de belli ölçüde kuraklık var doğrudur. Ancak bu içme suyu problemi yaşayacağız anlamına gelmiyor. İstanbul‘da da gerekli önlemleri aldık. Barajlardaki ne kadar yeter? Yaklaşık 100-110 gün civarı yeterli. İstanbul‘da günde 2 buçuk milyon su tüketiliyor. Yaklaşık 500 bin m3 barajlarımıza su geliyor. Biz bunu kendi haline bırakmadık, 110 gün yetecek ve bekleyecek değiliz. Önlemlerimizi aldık.

SAKARYA NEHRİ’NDEN SU VERİLECEK”

İSKİ tarafından şu anda bizim bitirdiğimiz Melen‘in birinci hattının yanına ikinci hat yapılıyor. Haziran ayında da bu hat bitecek. Ama bu sefer Melen‘de beklediğimiz su olmayacağı için buraya desteği Sakarya nehrinden vereceğiz. İstanbul‘da kullanılan suyun yaklaşık üçte birini Sakarya’dan vereceğiz. İlave bir destek vermiş olacağız. Eylül Ekim aylarını yakalayacağız. O zaman yağışların arttığı aylardır.

“EN BÜYÜK EKSİKLİĞİMİZ…”

İstanbul’daki en büyük eksikliğimiz mevcut depolama kapasiteleri olması gerektiği kadar değil.  Tabi belli sayıda barajımız var. Yani bir daha dolacak ki gelecek yılı karşılasın. Biz geçen yıl büyük bir projeyi başlattık. Melen Barajı’nın temelini attık. Melen Barajı kendi başına, İstanbul‘daki bütün barajların kapasitesinin yüzde 80′ini kapsıyor. Depolama kapasitesini artırdığımız zaman baraj yapacağız.”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu:

İstanbul‘da 7 yılda bir kuraklık oluyor. Ben İSKİ Genel Müdürü’yken kuraklık vardı. Sonra 2000 yılında bir kuraklık oldu. Biz vatandaşa hissettirmeden bunu atlattık. 2007 yılında da bir kuraklık oldu. Vatandaşa yine hissettirmedik. 2014 yılında tekrar bir kuraklık var. Yüzde 30 civarında yağışlarda eksiklik var. İnşallah bunu da atlatacağız

“BARAJLARIN DOLULUK ORANI YÜZDE 28”

Barajların doluluk oranı yüzde 28’lerde. İstanbul‘u susuz bırakmamak için elimizden gelen bütün gayreti sarf ediyoruz. İnşallah önümüzdeki Cuma’dan itibaren yağmurlar da geliyor. Su sıkıntısı çekmemek için azami gayretler sarf ediliyor.Geçmiş dönemler olsaydı İstanbul çoktan susuz kalacaktı. Ama onu çoktan önledik.

“İSRAF ETMEDEN SUYU KULLANSINLAR”

Vatandaşların tasarruf etmesinde fayda var. Dünya nüfusunun 3′te 1′i yeterince suya ulaşamıyor. 2 milyar insan suya erişemiyor. Son 10 yıldan beri susuz köyümüz bile kalmadı. Su zengini değiliz. Türkiye yarı kurak iklim bölgesinde. Suyu geri kazanmak, az su kullanmak , suyu tasarruflu kullanmak bizim kültürümüzde var. İsraf etmeden suyu kullansınlar ama boşa akıtmasınlar. Bilhassa gençlere dişini fırçalarken nasıl fırçalaması gerektiğini öğretmemiz gerekiyor.”

Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş:

YAĞIŞLARDA AZALMA VAR”

“Bu sene yağış olarak ülkemizde genelinde yağış azlığı var. Özellikle Ekim’den bu tarafa Kasım Aralık Ocak ayında yağışlarda azalma oldu. Mart Nisan ve bu ayda yağışlar mevsim normallerinin üzerinde oldu. İstanbul’da Mayıs ayında beklediğimiz yağış fazlalığı var.

GELECEK YAĞIŞLARLA…”

Bu daha önceki açığı kapatır mı? Tamamıyla kapatmış diyemeyiz. Gelecek olan yağışlarda gelecek olan suyu yağışı alarak vatandaşlarımızı rahatlatırız.

“1937’TEN BU YANA HER 6-7 YILDA BİR…”

İstanbul’da Ekim ayından sonra Eylül ayından sonra yağışlı mevsim başlar. En fazla yağışa aldığı aylar Kasım-Aralık-Ocak aylarıdır. Ama biz Mayıs ayında uzun yıllara göre fazla yağış aldık. Önemli bir yağış düşüklüğü görülmüyor.  1973ten bu yana baktığımızda 6-7 yılda bir yağışlarda bir azalma görülüyor. Ama genelde bu yağışların azlığı uzun sürecek diyemeyiz.”

Avrasya enerjide ortak piyasa oluşturacak

26.05.2014 

adsız

Avrasya Ekonomik Birliği 2025 yılına kadar ortak petrol ve doğalgaz piyasası kuracak.

Avrasya Ekonomik Birliği 2025 yılına kadar ortak hidrokarbon piyasası oluşturmayı kararlaştırdı.

Avrasya Ekonomi Komisyonu Enerji ve Altyapı Bakanı Danial Ahmetov yaptığı açıklamada, “Avrasya Ekonomik Birliği petrol, gaz ve petrol ürünleri için 2025 yılından itibaren ortak piyasayı yürürlüğe sokacak. Ortak piyasanın kurulmasının Avrasya Ekonomik Birliği`ni dünya piyasasında daha rekabetçi hale getireceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Tek bir hidrokarbon piyasası oluşturarak daha derin bir işbirliği içinde olacaklarını ve bunun da fiyatlama ve üretimin arttırılması konularında kendilerini daha rekabetçi kılacağını belirten Ahmedov, bunun Avrasya Ekonomik Birliği’nin derin bir entegrasyon için attığı bir adım olduğuna inandığını söyledi.

Ahmedov, AB ve ABD’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımların Kazakistan’ı etkilemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Avrasya Ekonomik Birliği, Belarus, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Rusya`dan oluşuyor.

Kaynak: Enerji Günlüğü

İngiltere’de kaya gazı yatırımları artacak

adsız

26.05.2014 

İngiltere’de kaya gazına yönelik yatırımların boyutu 33 milyar avroya ulaşacak ve 64 bin kişiye istihdam sağlayacak.

Uluslararası denetim ve danışmanlık firması EY’nin İngiltere Kıyı Operatörleri Grubu’na (UKOOG) özel hazırladığı rapora göre,İngiltere’deki kaya gazı üretimine yönelik yatırımların boyutu 33 milyar avroya ulaşacak ve bu gelişmeler sonucunda 64 bin kişiye iş imkanı sağlanacak. Bölgede 2032’e kadar 4 bin kuyunun açılacağı tahmin ediliyor. Türkiye’nin sahip olduğu kaya gazı rezervine ilişkin yapılan çalışmalara göre ise, Türkiye 10 ila 40 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılayacak ölçüde rezerve sahip.

Denetim ve danışmanlık firması EY’nin İngiltere Kıyı Operatörleri Grubu’na özel hazırladığı rapor,İngiltere’deki kaya gazı üretimine yönelik yatırımların boyutunun 33 milyar avroya ulaşacağını ve bu gelişmenin sonucunda ise 64 bin kişiye iş imkanı yaratılacağına vurgu yapıyor. 2032’e kadar 4 bin kuyunun açılacağı tahmin edilen bölgede, kaya gazı araştırmalarının sondaj kuyuları ve atık su sektörüne yönelik talebi de arttıracağı düşünülüyor.

Yapılan araştırmalara göre İngiltere’nin Mancester, Liverpool ve Shiefield bölgelerinde 1.3 trilyon kübik feet kaya gazı rezervine sahip olduğu tahmin edilirken, bu miktarın İngiltere’nin yarım yüz yıllık doğalgaz talebini karşılayacağı öngörülüyor.

Rapora göre, özel ekipman ve hidrolik çatlatmaya yönelik faaliyetlerin toplamı 17 milyar avroyu bulacak. Kaya gazı araştırmaları sonucunda 4.1 milyar avro atık, depolama ve taşıma gereksinimlerine, 2.3 milyar dolar avro ise çelik ihtiyaçlarına harcanacak.

Çalışma aynı zamanda, kaya gazına ulaşmak için gerekli altyapı ve tedarik zincirlerinin oluşturulması açısından hükümetin ve sektörün şimdiden adım atması gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

Kaynak: Enerji Günlüğü -

3. İSTANBUL ULUSLARARASI SU FORUMU BAŞLIYOR

adsız27 Mayıs 2014

3. İstanbul Uluslararası Su Forumu (İUSF) 27-29 Mayıs tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde toplanacak. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, forumun açılış konuşmasını gerçekleştirecek.

Forumun ana temalarını “Su Güvenliği”  “Suyun Hukuki Yönleri” başlıkları oluşturuyor. Bu ana temalar altında su yönetişimi, su-gıda-ekoloji bağıntısı, iklim değişikliği ve buna bağlı afetler, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri süreci, su yönetiminde bütünleşik yaklaşımlar, su hakkı ve sınır aşan sularda işbirliği konuları tartışılacak.

3. İstanbul Uluslararası Su Forumu açılış programı;

Tarih: 27 Mayıs, Salı

Saat: 10.00

Yer: Haliç Kongre Merkezi / İstanbul

adsız

Putin: Avrupa’nın Rusya enerjisine bağımlılığı azaltma girişimleri aptalca

adsız

26May, 2014

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St.Petersburg’da enerji şirketlerinin yöneticilerinin katıldığı forumda yaptığı konuşmada, Avrupa’nın Rusya enerjisine bağımlılığını azaltma girişimlerini “aptalca” bir çaba olduğunu belirtti.

Rusya’ya enerji bağımlılığını azaltma ile ilgili konuşmaları değerlendiren Putin, “Bu bana göre aptalca. Burada tek taraflı bir bağımlılık asla mümkün değil. Bağımlılık karşılıklı. Dünya ekonomisinin ve enerji sektörünün güvenirliliği ve istikrarı teşvik ediyor.” dedi.

Enerji sektörünün daha verimli ve uygun çalışabilmesi için gereksiz siyasi tartışmalardan uzak kalması gerektiğini ifade eden Putin, güvenilir ve kesintisiz enerji arzının ulusal ve küresel ekonomilerin büyümesinde önemli rol oynadığını belirtti.

Ukrayna’da yükselen tansiyon ve Rusya’nın Avrupa arzının riske girmesi ve Rusya’nın Çin’le imzaladığı 400 milyar dolarlık anlaşma sonrası Putin’in değerlendirmede bulunması dikkat çekti.

Rusya’nın doğalgaz ihracatının yüzde 70’inin Avrupa’ya yapıldığı bilgisini veren Putin, Avrupa pazarında tüketim büyümesindeki yavaşlama ve siyasi riskler nedeni ile Asya Pasifik bölgesine yöneldiklerini ifade etti.

Kaynak: haberrus

ABD Gazı Avrupa’ya 10 yıldan önce çare olmaz

adsız10 May. 2014

ABD Avrupa’ya yüksek miktarda doğalgaz ihracatı yapmaya hazırlanıyor. Rusya ile yaşanan Ukrayna krizinden sonra AB ülkelerinde doğalgaz tedirginliği başlamıştı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Rusya’ya bağımlı olan Avrupa doğalgaz pazarının en büyüğü olmak için hazırlanıyor. Avrupa Birliği (AB) ülkeleri doğalgaz bakımından Rusya’ya bağımlı durumda. Ukrayna krizi ile gerilen ilişkiler AB’nin doğalgaz alımını tehdit etmeye başladı. ABD, AB’nin Rusya’ya olan bağımlılığına son vermeyi vaat ediyor.

ABD Enerji Bakanı Ernest Moniz, ülkesinin AB’nin doğalgaz güvenliğini temin etmek için genişletilmiş doğalgaz ihracat lisanslarını onaylayacağını belirtti. Bloomberg’e konuşan Moniz başvuruların mümkün olan en kısa zamanda sonuçlandırılacağını söyledi.

Moniz’in açıklamaları Roma’da gerçekleştirilen G-7 konferansının hemen sonrasında gerçekleşti. Konferansa katılan temsilcilerin, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi konusu üzerinde anlaştı. Yenilenebilir enerji ve enerjinin etkili kullanımı konularının gündeme geldiği konferansta bazı görüş ayrılıklarının da meydana geldiği ifade ediliyor.

Bu görüş ayrılıklarının başında nükleer enerji konusu geliyor. Bazı ülkeler nükleer enerjinin daha fazla kullanılması gerektiğini savunurken diğerleri, doğalgaz ve kaya gazı seçeneklerinin öncelikli olması gerektiğini savunuyor.

Konferansın bu bölümünde söz alan ABD temsilcisi Moniz, ülkesinin Avrupa’ya daha fazla doğalgaz ihraç edeceğini ve Avrupa ülkelerinin Rusya’ya olan enerji bağımlılığını büyük ölçüde azaltacağını savundu.

Ancak konferansa katılan uzmanlar, ABD’nin düşünülen miktardaki doğalgazı Avrupa’ya ihraç edebilmesi için yaklaşık on yıllık bir altyapı çalışmasının yapılması gerektiğini belirtiyor. Bu da Avrupa’nın on yıl daha Rusya gazına bağımlı kalacağı anlamına geliyor

Kaynak: Dünya Bülteni http://enerjitr.com/abd-avrupa-dogalgaz-pazarina-goz-dikti

BM Rusya’nın Pasifikteki Kıta Sahanlığı iddiasını kabul etti.

adsızPhoto: RIA Novosti

ToprakSUenerji- BM Komisyonu Rusya’nın Okhotsk Denizindeki 52 000 km2 lik kıta sahanlığını 15 Mart 2014 ‘de yaptığı toplantıda tanıdı.Rusya Çevre ve Doğal kaynaklar Bakanı Sergey Donskoy yaptığı açıklamada  BM Komisyonundan bu konuda resmi belgeyi aldıklarını belirtti.

Itar-Tass  Ajansının sorularını yanıtlayan Bakan bu kararın nihai karar olduğunu ve değişiklik olmayacağını belirtti. Jeoloji uzmanlarına göre bölgede 1 milyar tondan daha fazla petrol ve gaz sahası var .

adsız

2013 yılında BM Rusya’nın Japonya ile sınırı olan 52 000 km2 lik kıta sahanlığı alanı için başvurusunu incelemeye aldı.Bakan Sergei Donskoy bu bir başarıdır diyerek geri dönüşü olmadığını da belirtti.

1,6 milyon km2 lik Okhotsk Denizinde şimdiye kadar çok fazla petrol üretimi yapılmadığı ve bölgenin çok zengin petrol ve doğalgaz rezervlerine sahip olduğu belirtiliyor.%40 kadar artan yeni kıta sahanlığı içinde doğal zenginliğin fazla olduğu ileri sürülüyor.

Okhotsk Denizi içinde Magadan 1 ve Magadan 2 bölgesinde yapılan sondaj numuneleri  inceleniyor.Bazı uzmanlar da bölgede 3 milyar varil hidrokarbon rezervi olduğunu ileri sürüyor.

adsızadsızRusya 2001 Yılında BM ye Müracaat Etmişti.

Moskova’nın  2001 yılında tüm  kıta sahanlığı ve Arktik kıta sahanlığı sınırı  için BM’ye yaptığı müracaat yeterli veri toplanmadığı için red edilmişti. Bu kez BM’nin  Rusya’nın Okhotsk Denizi kıta sahanlığını kabul etmesi  bakan tarafından ” bu bizim  Arktik teki savunularımız için birinci adım oldu. Yakın gelecekte onu da başaracağız ” şeklinde değerlendirildi.

Kanada ise geçen yıl Aralık ayında Arktik’teki Kıta Sahanlığı sınırlarının  genişletilmesi için BM’ye başvurmuştu.

Rusya bu konuda BM’ye müracaat eden ilk ülke olmuştu.Rusya müracaatında Arktikteki   Lomonosov ve Mendeleev  dağ silsilesinin kendi kara parçalarının devamı olduğunu ileri sürmüştü.Bu iddianın kabul edilmesi durumunda Rusya 1,2 milyon km2 lik bir alan kazanacak

Kaynak:Voice of Russia, TASS, Interfax, RIA, RT, Panarmenian.net
Read more: http://voiceofrussia.com/news/2014_03_15/UN-Commission-recognises-Sea-of-Okhotsk-enclave-part-of-Russia-0053/

Banyo ve Lavabo suları ikinci kez kullanılacak mı ?

adsız

26 Mayıs 2014

2012 yılının sonuna doğru Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yeni projesiyle banyo ve lavabo sularını basit teknikle ayrıştırılarak tekrar tuvalet rezervuarı ve çim sulama da kullanılacaktı. Pilot bölgeler ise turizm bölgeleri olacaktı.

adsızBakanlık atıksuların geri kazanılması için uzun süredir üzerinde çalıştığı projeyi hayata geçirmeyi planlamıştı. Dünya da ve ülkemizde en çok suyun israf edildiği alanların başında gelen lavabo ve banyo suları bu proje ile  arıtılarak tekrar tuvalet rezervuarlarında kullanılacaktı. Arıtılan suların  ayrıca çim sulamada da kullanılabileceği belirtilmişti.

Konutlarda ya da otel gibi binalarda lavabo ve banyo suları kanalizasyon hattından ayrılmış boru sistemiyle bir depoda toplanacak ve toplanan atık sular çok basit arıtma işlemi sonrasında tekrar ayrı boru hattı sistemine sahip bir hattan tuvalet rezervuarlarında kullanılmak üzere binaya verilecek. Arıtılmış lavabo ve banyo suları ayrıca yeşil alan sulamasında da kullanılabilecek. Tuvalette ortalama her kullanım da 6 ile 8 Lt su kullanılıyor. Bu alanlarda geri kazanılmış su kullanılmasıyla % 50’ye varan oranlarda tasarruf sağlanarak hem su giderleri düşecek, hem de doğal su kaynakları korunacak. Ayrıca merkezi atıksu arıtma tesislerinin yükü hafifleyecek.

Kentsel dönüşüm projeleri su kullanımında  dönüşümü de sağlayacak. Banyo ve lavaboda kullanılan su, yeni bir teknikle ayrıştırılarak tuvaletlerde ve sulamada yeniden kullanılacak.

TUBİTAK İLE SÖZLŞEME İMZALANMIŞTI -

Bakanlık bu kapsamda konunun uygulama unsurlarına yönelik çalışmalarına başladı. Projenin hayata geçirilmesi için bakanlık TÜBİTAK ile sözleşme imzaladı. Projenin ilk uygulanacağı yerler turizm bölgeleri ve yüksek katlı siteler olacak. Halkın katılımı ve desteğini sağlamak için bakanlık etkin su kullanımı ve alıcı ortam kirliliğinin azaltımına yönelik el kitapları hazırlayacak.

Projenin sonuçlanmasını müteakip imar mevzuatında yapılacak düzenleme ile uygulama özellikle kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yeni yapılacak binalarda zorunlu hale getirilebilecek ve daha sonra uygulama ülke genelinde yaygınlaştırılacak.

Projeyle su sarfiyatında yüzde 50′ye yakın tasarruf sağlanması hedefleniyor.

adsızKaynak:http://haber.mynet.com/tuvalette-kullanilan-su-bosa-gitmeyecek-664330-guncel/