Archive for Mart 12, 2015

Türkiye’nin İlk Pompaj Depolamalı HES’i Gökçekaya Barajında Kurulacak !

gokcekaya-barajı-237982398233

12 Mart 2015

Dünyada bir çok ülkede yaygın olarak kullanılan pompa depolamalı hidroelektrik santral, Türkiye’de de inşa edilecek. Eskişehir Gökçekaya Barajı’nda kurulu gücü bin 400 megavat olarak planlanan santralin, 50-60 milyon dolara mal olması öngörülüyor.
ABD, Japonya, İtalya ve Almanya’da yaygın olarak kullanılan pompa depolamalı hidroelektrik santral, Türkiye’de de inşa edilecek.
Pompa depolamalı hidroelektrik santraller, “elektrik kullanımının az olduğu zamanlarda suyu yüksekte bir havuzda toplamak ve bu şekilde biriktirilen sudan enerji elde etmek için projelendirilen bir HES çeşidi” olarak tanımlanıyor.
Yapılması planlanan santral, ana baraj olan Gökçekaya’nın üzerinde yüksek bir bölgeye inşa edilecek. Elektriğin az kullanıldığı saatlerde barajdan, yüksekte inşa edilen havuza belirli miktarda su pompalanacak. Elektrik tüketiminin yüksek olduğu saatlerde ise depolanan su, ana baraja geri boşaltılarak elektrik üretilebilecek. Bu sayede normal hidroelektrik santrallerinden farklı olarak, elektrikte istenilen saatlerde üretim gerçekleştirilebilecek.
Türkiye’de en az elektrik tüketimi 23.00 ve 09.00 saatleri arasında gerçekleşiyor. Elektrik fiyatının 5 ila 9 kuruş olduğu bu saatlerde, pompalı hidroelektrik santrali vasıtasıyla ana barajdaki su, ikinci baraja depolanacak. Elektrik ihtiyacının artarak 25 kuruşu bulduğu saatlerde ise depolanan su, elektrik üretmek için ana baraja tekrar boşaltılacak.
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri arasında santralin yapımına ilişkin görüşmeler sürüyor. Kurulu gücü bin 400 megavat olarak planlanan santralin, 50-60 milyon dolara mal olması öngörülüyor. Yetkililer, bu yıl içinde yapımına başlanması planlanan santralin yatırım miktarının yüksek olmasından dolayı projenin kamu destekli yapılacağını belirtiyor. Santral inşaatının da bu alanda yüksek teknik tecrübeye sahip Japonlar tarafından inşa edilebileceği kaydediliyor
Kaynak: Enerji Enstitüsü