Archive for Nisan 28, 2015

Sonunda AB’nin Enerji Güvenliği LNG’ye bağlanıyor.

adsız

ToprakSUenerji’nin 2 sene önce yayınladığı LNG Raporunda da belirttiği gibi “LNG AB’nin Enerji Güvenliğinde Merkez unsur “olarak kabul edilmeye başlandı

AB`nin enerji stratejisinde LNG`ye daha fazla yer ayırarak daha çekici bir piyasa haline getirebileceği ifade edildi.

AB Enerji Komiseri Miguel Arias Canete İrlanda`nın başkenti Dublin`de Gaz Altyapı Konferansı`nda yaptığı konuşmada, Avrupa`nın enerji garanti stratejilerinin merkezi unsuru olarak LNG`ye ihtiyaç olduğunu söyledi.
norwegian-lng-cargo-heads-for-japan-304

Canete, AB`nin 2016 yılının başlarında açıklayacağı yeni enerji stratejisinde çeşitlendirmeye kesinlikle ihtiyaç olduğunu ve arz, enerji kaynakları ve rotaları çeşitlendirmek zorunda olduklarını ifade etti.

Avrupa`nın LNG ithalatının 2011-2014 yılları arasındaneredeyse durduğuna dikkat çeken Canete, AB`nin Asya ülkelerinin ihtiyaç duymadıkları veya istemedikleri ürünleri alan bir hurda piyasası haline geldiğini ifade etti.

BORU HATLARI HER DERDE DEVA DEĞİL

İnşa edilen ve edilmekte olan boru hatlarının Avrupa enerji piyasası için her derde deva olmadığını belirten Canete, LNG ithalatının ajandaya geri dönmesi gerektiğini ifade etti. Bu çerçevede ABD ile LNG ticareti konusunda henüz izin çıkmadığını ama AB`nin Cezayir, Nijerya ve Katar ile bu konuda ilişkilerini geliştirme planları olduğunu sözlerine ekledi.
Kaynak: Enerji Günlüğü –

Sulama tesisleri işletme ve bakım ücretleri belirlendi

nigde-ciftcisinin-yuzunu-guldurecek,-8-yeni-sulama-projesi-mujdesi-743108-01

Sulama tesisleri işletme ve bakım ücretleri belirlendi

11.04.2015

2015 yılında sulama ve tahliye tesislerinde uygulanacak olan işletme ve bakım ücretleri belirlendi.

Bakanlar Kurulu’nun8/4/2015 tarihli Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün 2015 Yılı Sulama ve Tahliye Tesisleri İşletme ve Bakım Ücret Tarifelerine İlişkin Karar”ı bugünkü Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, işletim ve bakım ücreti alınacak sulama ve tahliye tesisleri Grup 1`de Gembos Yeşildağ, Güldürcek, Eleşkirt, Patnos, Ürünlü, Işıktepe, Van, Malazgirt, Koruluk, Kars ve Gökçeada; Grup 2`de Hasanağa, Köprüköy, Ayvacık ve Süksün; Tahliye Tesisleri`nde Marmaracık, Gölayağı, Lütfiye-Sarısu, İhsaniye, Sığırcık-Buzluca, Yenidoğan, Tespihli-Rüstemler, Karakamış-Akçınar, Ahmediye-Cobran, Akçakamış, Çarksu-Memba, Demirbey-İcbariye, Gökçeören, Simav, Kurşunlu, Kestel, Emen ve Sağlık Ovası olarak belirlendi.

Yine, bu sulama ve tahliye tesislerinden yararlananlardan alınacak olan işletme ve bakım ücretleri de belirlendi. Buna göre 1000 metreküp su ücreti Grup 1 için 25.40 TL, Grup 2 için 50.81 TL ve Pompaj için 152.42 TL olarak belirlendi. 2015 yılı tahliye tesislerinde işletme ve bakım ücreti tarifesi ise 2.80 TL olarak belirlendi.

Sulama tesisleri İşletme ve Bakım ücretleri Kararı İNDİR