Archive for Temmuz 29, 2015

10 hidroelektrik santralinin işletmesi özelleşiyor.

gokcekaya-barajı-237982398233

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), 10 hidroelektrik santralinin işletme hakkının verilmesi yöntemiyle ayrı ayrı gruplar halinde özelleştirilmesine yönelik ihale açtı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan ilana göre Karacaören 1 ve 2, Kepez 2 ve Manavgat, Fethiye, Kadıncık 1 ve 2, Doğakent, Kürtün ve Torul hidroelektrik santralleri işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilecek.
Birinci grup Karacaören 1 ve 2 HES’leri için 25 milyon TL, ikinci grup Kepez 2 ve Manavgat HES’leri için 20 milyon TL, üçüncü grup Fethiye HES için 10 milyon TL, dördüncü grup Kadıncık 1 ve 2 HES’leri için 30 milyon TL, beşinci grup Doğakent, Kürtün ve Torul HES’leri için ise 50 milyon TL geçici teminat bedeli öngörülüyor.

Birinci grup HES için 27 Ekim, ikinci grup HES için 14 Ekim, üçüncü grup HES için 5 Ekim, dördüncü grup HES için 10 Kasım, beşinci grup HES için de 20 Kasım’a kadar teklif verilebilecek.

İhale konusu gruplardan birine teklif verilebileceği gibi ayrı ayrı olmak koşuluyla birden fazla grup için de teklif verilebilecek.. Grup içinde yer alan santraller için ayrı ayrı teklif verilemeyecek.
İhalelere yalnızca tüzel kişiler ile ortak girişim grupları katılabilecek. Gerçek kişiler ve özel yatırım fonları, en az bir tüzel kişinin bulunduğu ortak girişim grubunda üye olarak yer alabilecekler.

HES’ler Tam Kapasite .Doğal Gaz Santralleri Zorda !

adsız

14/07/2015
Havaların ısınmasıyla birlikte günlük elektrik tüketimi 817 milyon kilovatsaate çıktı. Elektrik talebi artışı su bolluğu sayesinde ağırlıklı olarak barajlardan karşılanıyor. Ancak bu durum, doğalgaz santrallerini krize soktu. ‘Batıyoruz’ diyen yatırımcılara çözüm bulmak için Enerji Yönetimi’nin hafta içi konuyu masaya yatıracağı belirtiliyor.

Beklentilerin aksine 2015’in bol yağmurlu geçmesi, geçen yıl boşalan elektrik barajlarını doldurmaya başladı. Kamu-özel bazı orta ölçekli barajlarda ise doluluk oranı yüzde 100’e yaklaştığından su boşa akmasın diye tam kapasite çalıştırılıyor. Ayrıca, alım garantisi ve dövizdeki artış nedeniyle küçük HES’lerde tam kapasite üretim yapıyor.
Havaların ısınmasıyla günlük 817 milyon kilovatsaate (kWh) çıkan elektrik tüketimi, ağırlıklı olarak barajlardan karşılanıyor. Son yıllarda ilk kez toplam elektrik üretiminin içinde suyun payı 40’lara yaklaştı. Ancak bu durum, doğalgaz santrallerini krize soktu. Özellikle kamu HES santrallerindeki (EÜAŞ) artış, elektriğin serbestçe alınıp-satıldığı PMUM’da birim fiyatları zaman zaman 10-13 kuruş seviyelerine düşürdü.

Sektör kaynaklarına göre doğalgazla çalışan santrallerin üretim maliyetleri de aynı seviyelerde. Bu nedenle çok sayıda santral, ya üretimini durdurdu ya da zararına üretim yapıyor. Acil bir çözüm ortaya konmazsa santraller ya batacak, ya satılacak. Enerji Yönetimi kaynaklarından alınan bilgiye göre krizin çözümü için hafta içi konu masaya yatırılacak. Aynı kaynaklar, “Her yıl mayıs-haziranda sular biterdi. Gazla çalışan santraller devreye alınırdı. Bol kar ve yağmur nedeniyle bu yıl bir ay uzadı, süreç. Krizin asıl nedeni bu. Ama aşılacak.” değerlendirmesinde bulundu. Enerji yönetiminin soruna çözüm bulmak için hafta içi konuyu masaya yatıracağı belirtiliyor

Kaynak Enerji Enstitüsü