Archive for Ağustos 6, 2015

Rusya BM’den Kuzey Kutbu’nu tekrar istedi

adsız

06/08/2015
Rusya, Kuzey Kutbu’nun 1,2 milyon kilometrekarelik alanı üzerinde hak sahibi olduğunu iddia ederek yeniden BM’ye başvuruda bulundu. Rusya’nın 2002’deki başvurusu reddedilmişti.
Rusya, Kuzey Kutbu’nun 1,2 milyon kilometrekarelik alanı üzerinde Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde hak iddia ettiğini bildirdi.
Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Rusya’nın, uluslararası deniz hukukuna göre kıta sahanlığı kıyı çizgisinden 350 deniz mili açığındaki Kuzey Kutbu üzerinde hak sahibi olduğu ve bu hakkın tanınması için BM’ye resmi başvuruda bulunulduğu belirtildi.
Başvurunun bilimsel verilere dayandığı ve ilerleyen aylarda ele alınmasının beklendiği bildirildi. Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre, Kuzey Kutbu’nda dünyadaki toplam keşfedilmemiş petrol rezervinin yüzde 13’ü ve toplam keşfedilmemiş doğalgaz rezervinin yüzde 30’u bulunuyor.

adsız
Kaynak: Enerji Enstitüsü

ABD : Kaya Gazı temiz enerji kaynağı değil

adsız

5 08 2015
Enerji Günlüğü – ABD kaya gazı üretimi hükümetin yeni Temiz Enerji Planı ile temiz enerji kaynağı olmaktan çıkartıldı.

Financial Times`ın haberine göre ABD Başkanı Barack Obama`nın yeni Temiz Enerji Planı artık doğal gazı, kömüre göre göre daha temiz bir enerji kaynağı olarak görmüyor.

Enerji sektöründeki karbon salımının 2030`a kadar 2005 yılındaki düzeye göre yüzde 32 azaltılması amaçlayan plan çerçevesinde Obama yönetimi 2030 karbon salımı hedefine ulaşmak için rüzgar ve güneş enerjisiyle birlikte verimlilikte iyileşmelere daha fazla önem veriyor.

Oysa geçen yıl Başkan Obama tarafından kaya gazı kömürden sıfır emisyonlu yenilenebilir enerjiye yumuşak geçiş yapmak için “köprü yakıt” olaraknitelenmiş ve bu çerçevede elektrik üreticileri, kömürden doğalgaza geçmek için yüz milyonlarca dolarlık yatırım yapmıştı.

Resmi verilere göre toplam elektrik üretimin doğal gazın payı nisan ayında in yüzde 31`e ulaşırken kömürün payı yüzde 30 geriledi.Bunun yanı sıra kayagazı sayesinde ABD, Rusya`yı geçerek dünyanın en büyük doğalgaz üretici konumuna ulaştı.