ANALIZ ÇİN KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRAL ONAYLARI %85 ORANINDA DÜŞTÜ

indir
7 Mart 2017

Yeni bir analize göre Çin hükümeti tarafından onaylanan yeni kömürlü termik santral projelerin sayısında yüzde 85 gibi yüksek oranda bir düşüş yaşandı.

2015 yılında, haftada 3GW büyüklüğünde yeni kömür kapasitesine izin çıkarken 2016 yılının ikinci yarısına gelindiğinde bu rakam –son yirmi yılın en düşük seviyesi olan- ayda 1GW’a düştü.

Toplamda, geçtiğimiz yıl toplam 22 GW yeni kömür kapasitesine izin verildi. İkinci çeyrekte onaylanan kapasite ise 6 GW büyüklüğündeydi. 2015 yılı ikinci çeyreği bu rakam 142 GW’dı.

Bu yılın ilk aylarındaysa, planlanan ve inşaat halinde olan yüzden fazla kömür projesinin askıya alınmasıyla, Çin’in modern tarihinde ilk defa toplam izin verilen kömür kapasitesinde düşüş yaşandı.

Bu haberler, Greenpeace’in resmi verileri inceleyerek kömür tüketiminin üç yıldır üst üste düştüğünü gösteren analizinden sadece birkaç gün sonra geldi.

Kapasite fazlası krizi devam ediyor

2016 yılında yapılan ilerlemelere karşın, Çin’in politika yapıcıları kendilerini hızla değişen bir hedef peşinden koşarken buluyorlar.

Ülkenin önde gelen kömür madencileri, talebin düşeceği yönünde beklentileri öne sürerek, kömür üretim kısıntılarının tekrar getirilmesi çağrısında bulundu.

Bu arada, yaklaşık 140 GW kapasite hala inşaat aşamasında ve çeşitli istisnalar kapsamında bazı yeni projeler de onaylanmaya devam ediyor.

Artan kapasite ve kömürlü termik santraller için düşen talep, Çin’in kömür filosu için kapasite kullanım oranında hızlı düşüşün devam edeceğini gösteriyor.

2016 yılında kapasite fazlası dramatik bir şekilde artmaya devam etti. Kömürlü termik santal ortalama kullanımı 2015 yılında %49.8 iken 2016 yılında son yarım yüzyılın en düşük seviyesi olan %47.5’e düştü.

Bunun nedeni, yapımı birkaç yıl önce başlayan projelerin tamamlanmasıydı.

İnşaat halindeki mevcut kapasitenin tamamlanması zaten 2020 yılı hedefleri için yeterli olacak. Bu da eski santralleri devreden çıkarma hedefi ciddi oranda artmadığı sürece, yeni inşaat girişimlerine yer kalmadığını gösteriyor.

Su endişesi

Ana endişelerden biri son dönemdeki politikaların hali hazırda en fazla su sıkıntısı çeken bölgelerde kapasite üretmeye odaklanması.

2016 yılında izin verilen kapasitenin yarısı (11 GW) su sıkıntısı yüksek bölgelerde yer alıyor. Askıya alınan kömür kapasitesinin ise sadece 4GW’ı aynı bölgelerde. 2015-2016 dönemine bakıldığında, yüksek su sıkıntısı bulunan bölgelerde 77 GW’lık yeni kapasitenin devamına izin verilirken sadece 24 GW kapasite askıya alındı.

Kombine ısı ve elektrik sistemleri (Kojenerasyon- CHP)

Kombine ısı ve elektrik sistemleri kapasiteyi artırmaya devam ediyor. 2016 yılında yetkililer, hem sanayi hem de mesken CHP projelerini onaylamaya devam etti ve 25 GW’lık yeni CHP projeleri çevre onaylarına başvurdu.

Bu kapasitenin 14 GW’nın Shandong bölgesinde olması CHP projelerinin onaylanmaya devam etmesinin yeni projeler için oluşabilecek bir mevzuat açığı olarak kullanılıp kullanılmayacağı konusunda soru işaretlerini beraberinde getiriyor. Çoğu CHP tesisi hem kojenerasyon hem de sadece elektrik üretimi için işleyebilecek şekilde tasarlanıyor.

Hangi nedenle olursa olsun, CHP’lerin artışı devam ederse, 70 GW’a kadar kapasite hala inşaata başlayabilir ve 2020 yılına kadar devreye girebilir. Bu da toplam kapasite hedefinin çok üzerine çıkmak anlamına geliyor.

İç Moğolistan ve Shandong bölgelerindeki yeni onaylara gelen yasaklara rağmen bu projelerde artış devam ediyor. Buna izin verilmemeli.

Sha’anxi bölgesindeyse, konvansiyonel tesislerin artması için baskı devam ediyor. 7 GW için inşaata yeşil ışık yakıldı, bir diğer 3 GW da onay sürecine başlıyor.

Sha’anxi onaylara doğrudan bir yasak uygulamıyor ama bölgede yeni projelere onay verilmeye devam edilmesi de bölgede devasa bir kapasite fazlası oluşmasına neden oluyor.

2016 yılında 36 GW kömürlü termik santral kapasitesine izin verildi, ancak 2017 yılı Ocak ayında 14 GW’ı kesintiye uğradı. Aynı şekilde, 2015 yılında onaylanan projelerin 39 GW’ı 2017 yılının Ocak ayında durduruldu. Ancak 103 GW gibi yüksek miktar hala potansiyel olarak devam edebilir.  

Lauri Myllyvirta’nın yazısı Duygu Kutluay tarafından çevrilmiştir.

Comments are closed.